reklama

Bohyška – královna listových trvalek

Hosta, bohyška nebo funkie – tři názvy, pod kterými najdete stejnou rostlinu, jejíž oblíbenost v posledních letech stále stoupá. Není u nás sice žádnou novinkou, množství moderních barevných variet ovšem její popularitu násobí.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Bohyška – královna listových trvalek

Trvalky, které rostou skoro samy, potřebují minimální péči a zdobí zahradu od jara do podzimu –  sen každého zahradníka, zvláště v případě, že se může zahrádce věnovat jen po chvilkách a o víkendu. Bohyšky tyto požadavky splňují na sto procent, stačí je vysadit na správné místo. Jejich ctitelů proto přibývá stejně jako šlechtěných odrůd a variet. I u nás dnes existují sběratelé bohyšek a jejich zahony rozhodně nejsou nudné.

Pestrobarevné listy a půvabné květy

V přírodě se vyskytuje něco přes čtyřicet druhů rodu bohyška (Hosta), jejich hlavním domovem je ostrovní Japonsko, některé jsou rozšířené také v Číně. Jejich rozšíření do ostatního světa bylo ovšem natolik bezproblémové, že dnes je najdeme prakticky všude. Ani u nás není výjimkou, že na opuštěných zahradách nebo v pozůstatcích po zrušených zahradách najdeme trsy efektních listů, každoročně na jaře vyrážejících z podzemních oddenků. Dlouhověkost a snadné dělení trsů umožňují pěstitelům využívat bohyšky v nejrůznějších formacích, kombinacích s jinými rostlinami, jako podrost stromů i na trvalkových záhonech. Z botanických druhů je u nás nejčastější bohyška jitrocelová, vzhledem k množství šlechtěných kultivarů se ovšem většina milovníků bohyšek podle původního druhu neorientuje. Spíše je zajímá zbarvení listů. Zhruba je možno typy rozdělit na zelené, panašované a žlutolisté. Probarvení je ale tolik, že toto dělení pro nás také postrádá význam. Existují hosty s listy téměř modrými, světle zelenými i žlutými, žilkování může být kontrastní bílé nebo žluté na zelné ploše, ale také jen světle zelné na tmavé. Tečkování neboli panašování, kontrastní okraje, mramorování – co odrůda, to jiná barva. Také tvary listů jsou různé – od drobných asi deseticentimetrových srdčitých zašpičatělých lístků až po okrouhlé až čtyřiceticentimetrové obry. Nesmíme zapomenout ani na květy, které vyrazí na stvolech v průběhu léta. Hroznovitá květenství připomínají shluk droboučkých lilií, jsou fialková, růžová nebo bílá. Odkvět je ale poměrně rychlý. Bohyšky se zkrátka pěstují hlavně kvůli listům – ze země vyrazí v průběhu dubna až května, rostlina naroste rychle a až do podzimu je stále stejně krásná. S prvními mrazy listy zavadnou, pak je třeba je ostříhat a nechat bohyšku odpočinout pod zemí.

Bloudivý stín

Většina druhů nemá ráda přímé slunce, snadno spálí velkou plochu listů. Pár hodin sluníčka ale přece jen rostliny uvítají, a tak je ideálním místem pro jejich pěstování záhon, přes který přechází stín od domu, pergoly nebo vzrostlých stromůkeřů. Dospělé asi tříleté rostliny tvoří trsy zabírající až metr čtvereční plochy. Listy vyrůstají nahloučené z oddenků a bohyška má tak pěkný okrouhlý tvar. Pamatujete při jejím vysazování na dostatečně velký prostor, aby půvab jejích listů mohl vyniknout. Také ovšem můžete každoročně trsy zmenšit, rozdělit – nejlépe brzy zjara, než listy vyrazí ze země. Pro pěkné listy potřebují bohyšky humózní zahradní zeminu, raději mírně kyselou, rozhodně ne vápenitou. Když je na jaře přihnojíte hnojivem pro tvorbu listů, porostou ještě mohutněji. Zálivku potřebují běžnou, umí si poradit s každou kapkou, kterou jim příroda dodá. Jejich listy mají žlábek vedoucí po řapíku k zemi, takže i kapka rosy sklouzne pěkně ke kořenům. Nepřítelem hosty jsou slimáci a myši. Ti první dovedou listy okousat během vegetace až z rostliny nic nezbude. Bojujte s nimi mulčováním ostrými kousky kůry a sběrem a likvidací, jakmile se dospělí jedinci objeví. Myši řádí hlavně v zimě na kořenech a oddencích, většinou ale naštěstí nedokážou dospělou rostlinu úplně zdecimovat, jen ji pro další sezónu podstatně zmenší.

TIP
Zámecké zahradnictví Ctěnice, půvabné místo, kde se několika nadšencům podařilo obnovit formu klasického českého zahradnictví s předváděním výpěstků na překrásných záhonech v parku, se na hosty specializuje již několik let. V jejich sbírce je na 1200 odrůd, zájemcům o pěstování jich nabízejí okolo sedmi set. Při zahradnictví funguje také neformální Hosta klub, poskytující milovníkům těchto trvalek pravidelně čerstvé informace. 9. a 10. června se sem můžete vypravit na prezentaci novinek v pěstování bohyšek a pro podzimní výsadbu si objednat ty odrůdy, které vám padnou do oka.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 4. 5. 2012, Autor: