reklama

Už jste si na zahradu vysadili lilie?

Lilie, královna květin, z okrasných rostlin pěstovaná nejdéle, má své zástupce i v naší volné přírodě. Okouzlí každého svými exoticky působícími květy. Lilie se vyjímají v záhoně i ve váze. Nejsou ani zdaleka tak pěstitelsky náročné, jak se mnozí domnívají. Lilie bělostná se u nás pěstuje již po staletí.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Už jste si na zahradu vysadili lilie?

Doba vysazování lilií spadá do podzimu. Některé pozdní odrůdy lze vysazovat také až na jaře. Hloubka výsadby odpovídá vždy přibližně dvojnásobku výšky cibule. Všechny cibule liií jsou choulostivé na přemokření, především v zimním období.

Daří se jim v běžné zahradní půdě a budou vám vděčné za slunné stanoviště maximálně polostín. Jejich dostatečné zásobení živinami a kyprý podklad jsou zdrojem jejich bohatého kvetení. Intenzivně vonící orientální odrůdy jsou považovány za velmi druhy velmi náročné na živiny. Jestliže však vyjdeme jejich zvýšeným nárokům na půdu a péči vstříc, odmění se nám tím, že naši zahradu budou zdobit po mnoho let.

Na trvalkovém záhoně lze tyto mrazuvzdorné cibuloviny pěstovat jako kvetoucí trvalky a také je kombinovat s jinými trvalkami ozdobnými buďto listem nebo květy. Na záhony můžete cibule vysadit do hrůbků, což jsou vlastně kopečky nahrnuté zeminy. Báze lilií by se měli nacházet v chladu a stínu.

Je však potřeba mít na paměti, že lilie díky svým mohutným květům a výrazným barvám působí dominantně a proto se k nim hodí spíše jako doplněk pouze decentní druhy. Pak si nebudou tyto druhy vzájemně konkurovat a na společném záhonu budou vypadat přirozeně. Dobře pak vypadají skupinky po 5 až 10 ti kusech od každé odrůdy.
Velké skupině asijských hybridů vyhovují záhony na plném slunci. Půda by měla být kyprá a spíše suchá, humózní. Asijské lilie jsou nabízeny v mnoha odstínech. Navíc se jednotlivé odrůdy odlišují sklonem květů. Existují druhy s květy převislými, vzpřímenými anebo obrácenými do stran.

Pokud nevíte, čím obdarovat své blízké, stačí zajít do nejbližšího květinářství a koupit lilii pěstovanou v květináči. Jistě potěší obdarovanou osobu dvakrát, nejdříve jako dárek, poté, až si ji zasadí do vlastní zahrady.

Stejně tak mohou lilie nádherným způsobem ozvláštnit váš interiér. Pokud se vám například na zahradě ulomil květ lilie, ihned ho využijte k jednoduché, ale velmi efektní dekoraci stolu. Vložte jej například do průhledné misky a nemusíte přidávat nic než vodu. Skvělý efekt vytvoří například několik stejně velkých váziček v různých barvách, do kterých jsme vložili několik květů lilií ve stejné barvě. Lilie jsou hlavně nápadné pestrými barvami květů. Při jejich aranžování je proto potřeba velkého citu pro estetiku a značné pozornosti. Křiklavé barvy se dobře vyjímají například na uklidňujícím zeleném pozadí.

POZOR: Pyl z květů může být pro některé z nás silný alergen a proto je lepší, ihned po rozkvětu jednotlivých lilií v interiéru, vytrhat jim z květů tyčinky. Stejně tak koncentrovaná vůně lilií v místnosti může způsobit bolest hlavy. I na to je třeba dát pozor. Lilie tedy neumisťujeme do ložnic.

Exotickou příbuznou lilií je popínavá kvetoucí liána glorióza, která najde uplatnění zvláště v luxusních aranžmá. Mnohé asijské odrůdy či botanické druhy jako například lilie Hansonova (Lilium hansonii), lilie královská (Lilium regale) a lilie bělostná (Lilium candidum), nejsou na péči o nic náročnější než víceleté trvalky. Tak elegantní a noblesní květiny, jako jsou právě lilie, si jistě zaslouží být pěstovány i na vaší zahradě.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 2. 5. 2012, Autor: