reklama

Zahradní jezírko bez řas

Správný výběr vodních rostlin pomáhá udržet vodu v jezírku čistou. Rostliny, které okysličují vodu a odebírají z vody živiny a světlo, totiž omezují růst řas.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Zahradní jezírko bez řas

Ještě účinnější než tyto typy rostlin je růžkatec ponořený, nenápadná plovoucí rostlina, která tvoří takové sloučeniny, jež na některé vodní řasy a sinice působí přímo toxicky. Podobnými účinky na vodní řasy se pyšní babelka řezanovitá, která působí na růžné druhy sladkovodních řas toxicky.

Hlavním problémem v zahradním jezírku, se kterým se potýkají zahrádkáři, je bujení řas. Řasy do jezírka nebo rybníčku v podstatě patří. Jsou něco jako správné bakterie v našem těle, které nám pomáhají udržovat biologickou rovnováhu. Stejně jako tyto bakterie ani řasy v jezírku se nesmí přemnožit. Za jejich příliš bujné množení mohou živiny ve vodě, pokud se v ní vyskytují v příliš vysokých koncentracích. Také vyhřátá voda je ideálním živným prostředím pro řasy. Proti nadměrnému zahřívání vody je vhodné umístit jezírka již při jejich budování ne přímo na plném slunci.  Pomoci může i zastínění plovoucími rostlinami například babelkou (Pistia aneb vodní salát) nebo tokozelkou (Eichhornia aneb vodní hyacint). Aby se v rybníčku či jezírku dařilo i ponořeným rostlinám, měly by rostliny plovoucí pokrývat maximálně 2 třetiny hladiny.

Taktéž není radno příliš krmit ryby chované v jezírku či rybníčku, ty mají svou přirozenou stravu přímo ve vodě. Tak vlastně přispívají k omezování výskytu řas a larev hmyzu.

Přemnožení řas můžeme částečně zabránit tím, že budete z jezírka pravidelně vybírat – například síťkou – odumřelé části rostlin a odkvetlé květy. Dbejte také na to, aby se rostliny příliš nerozbujely. Nežádoucí výhony orobinců, skřípiny a kosatců odstříhejte a potom je vylovte.  Stejně tak je třeba dbát na to, aby se do jezírka nedostalo hnojivo. Vhodné proti jemným zeleným řasám v jezírku je použití filtračních zařízení. Na vláknité řasy vezměte podběrák. Pokud se stane, že hladina jezírka v létě hodně klesá vlivem vysokých teplot a odpařování, doplňujte ji pouze dešťovou vodou. Voda z vodovodu na to není vhodná, jelikož má vysoké pH.

Duté kořeny bahenních rostlin vylučují do svého okolí kyslík, a ten je dodáván mikroorganismům žijícím ve vodě. Právě tyto organismy rozkládají odpad ve vodě žijící, na živiny. Tyto živiny jsou pak rostlinami zpracovávány pro jejich další růst. Proto je tak důležité myslet na výsadbu rostlin vhodných jako kořenové čističe. Patří mezi ně například skřípina jezerní, která má květy připomínající malé kartáčky, dále pak chrastice, kterou lze zakoupit i v panašované formě s proužkovanými listy. Pro kořenové čištění jsou vhodné také orobince a rákos obecný, u něj však pozor na to, že se rád a hodně rozrůstá. Hodí se tedy na velké plochy, ale i tak bude potřebovat vaši kontrolu nad růstem.

Při výsadbě rostlin do vašeho zahradního jezírka dbejte na to, že různé druhy rostlin mají různě hluboké kořeny. Dbejte na to, aby byly správně vysazeny, neboť soužití dvou a více kořenových rostlin určených do jiných hloubek vždy nedopadne pro jeden druh dobře. Bylo by škoda, o tyto rostliny přijít. Při nákupu vodních rostlin dbejte hlavně na jejich funkci, i když jejich vzhled se vám bude jevit jako důležitější.  O výběru rostlin do zahradních jezírek si povíme příště.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 1. 5. 2012, Autor: