reklama

Jak napravit přelití pokojových rostlin

Při pěstování pokojových rostlin se nám může dařit dobře, ale stane se, že se občas dopustíme některého z pěstitelských prohřešků a pak je potřeba snažit se situaci zachránit, abychom nepřišli o svou oblíbenou rostlinu anebo, aby ji naše pěstitelská chyba příliš nepoznamenala. Kromě nedostatečné zálivky to může být naopak přelití rostlin, které jim způsobí újmu na zdraví a kondici.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Jak napravit přelití pokojových rostlin

Rostliny, jež jsou přelití vystavovány trvale, ztrácejí kromě pěkného vzhledu navíc i schopnost odolávat dostatečně nejrůznějším škůdcům a chorobám a také se může stát, že se již zcela nezotaví.

Rostliny potřebují vodu pro stavbu svých těl a rostlinných pletiv. Je pochopitelné, že nároky jednotlivých druhů na potřebu vody je u různých druhů odlišná. Obvykle platí poučka, že se snižující se teplotou se snižuje i potřeba vody u rostlin. Z půdního substrátu pomocí kořenů přejímá největší množství vody většina rostlin. K vadnutí rostlin může ale docházet jak nedostatkem vody, tak přelitím rostlin. Z tohoto pohledu může být nejtěžší právě správné posouzení toho, v čem spočívá problém u dané rostliny a pokusit se ho vhodně a co nejrychleji vyřešit.

Pro nápravu chyby můžeme přemístit rostlinu do teplejší místnosti anebo na slunnější místo, kde se přebytečná vody rychleji vstřebá anebo se budeme snažit rostlinu méně zalévat, či zvyšovat spíše vlhkost jejího okolí rosením.

Největší množství pokojových rostlin zahyne právě v důsledku jejich přelití. Buďto jejich pěstitelé špatně odhadnou, jaké množství vody rostlina potřebuje, nebo nezkontrolují, zda rostlina ve vodě trvale nestojí. Rostliny potřebují ke svému zdárnému růstu jak vodu, tak i vzduch. Pokud mají přebytek jednoho, druhého se jim nedostává, a to vede ke kolapsu takřka každého rostlinného systému. Rostlině pak začnou uhnívat kořeny a poté uhyne rostlina celá.

Přelití se můžete vyhnout i tak, že k pěstování pokojových rostlin nebudete používat plastové květináče, které vám nikdy nemohou signalizovat přelití rostlin. Jakmile si tedy přinesete z obchodu novou rostlinu, je vhodnější, přesadit ji do keramického květináče, který, pokud je nový, musí být nejprve namočen do vody, aby dostatečně nasál vlhkost a až poté použit k výsadbě nové rostliny. Na trvale přemokřené rostlině se obvykle na keramickém květináči začne objevovat nepříjemný slizký povlak nejrůznějších plísní a řas.

Jak napravit přelití pokojových rostlin
Jak napravit přelití pokojových rostlin (Zdroj: )
Jak napravit přelití pokojových rostlin
Jak napravit přelití pokojových rostlin (Zdroj: )
Jak napravit přelití pokojových rostlin
Jak napravit přelití pokojových rostlin (Zdroj: )

Pokud jste si vědomi toho, že jste rostlinu přelili anebo je to zcela očividné, vyjměte rostlinu z květináče, květináč řádně vydrhněte, pokud je porostlý plísní, poté ho vydezinfikujte a nechejte řádně vysušit. Rostlinu i s kořenovým balem mezitím položte na savý ubrousek, papírový nebo textilní a nechejte přebytečnou tekutinu protéct. Nikdy ale kořenový bal nemačkejte, mohlo by dojít k nevratnému poškození kořenového systému rostliny. Jestliže to bude zapotřebí, vyměňte savý materiál klidně i několikrát.

Rostlinu pak přes noc ponechejte na místě bez průvanu, v teple a předtím, než ji opět vrátíte do květináče, zkontrolujte její kořenový systém. Nechejte rostlině dostatek času na zotavenou. Zbytečně neuspěchejte ani léčbu rostliny při případném napadení škůdci. Drenážní schopnost zeminy může vylepšit přidání písku do zeminy, pokud jste se rozhodli přemokřenou rostlinu přesadit.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 17. 1. 2014, Autor: