reklama

Kapradina pro ozdobná zákoutí

Zelené zpeřené listy různých druhů kapradin vhodně doplňují porosty pod živými ploty s vyššími kmínky dřevin i pod vysokými zejména jehličnatými okrasnými stromy v zahradě. Vhodnou dekorací takových míst se může stát pérovník pštrosí, nápadná kapradina vznosné výšky.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Kapradina pro ozdobná zákoutí

Pérovník pštrosí (Matteutccia struthiopteris) je stejně jako jiné kapradiny rostlinou, zabydlující naši planetu již od druhohor. Kapradiny nekvetou, rozmnožují se droboučkými výtrusy a podzemními oddenky, přesto jsou v zahradách oblíbeným doplňkem kvetoucích druhů. Právě pérovník pštrosí patří mezi nejkrásnější, ze zavinutých kuliček při zemi vyžene do výšky až 80 cm nádherné pravidelně zpeřené listy svěže zelené barvy. U nás sice zřejmě není původní, druhotným rozšířením se ale kdysi značně rozmohla. Dnes je pérovník pštrosí kvůli odvodnění luk a regulaci břehů potoků chráněn zákonem jako ohrožený druh.

Dvojí listy
Tato kapradina narůstá během jara do bohatých trsů, v nichž se objevují dvojí různé listy. Neplodné jsou jasně a později sytě zelené, vysoké a široké. Listy s výtrusy – takzvané sporofyty jsou nižší, úzce mečovité a rezavě hnědé. Na rozdíl od těch zelených zůstávají na rostlině živé do příštího roku. Když se tyto listy objeví, nebojte se tedy, že vám rostlina začíná hynout – naopak se jí daří dobře, protože ve výtrusech rozšiřovaných větrem tvoří další generace.

Rozrůstání a množení
V polostínu až stínu, ale hlavně v kyselejší stále do hloubky vlhké půdě se mohutná kapradina bude sama rozrůstat podzemními oddenky do širokého porostu. Pokud ji chcete omezit, je třeba odnože těchto oddenků na podzim, když ostřiháte uvadající listy, odrývat. Můžete tak získat sazenice, které se vám hodí na jiných místech. Z přírody si oddenky nenoste – rostlina je chráněná, první sazenice ale můžete koupit v zahradnictví a další už si namnožíte sami. Pérovník pštrosí má rád stín olšin, v kyselejší půdě, kde mu zajistíte dostatečnou vláhu, se rozroste i po jehličnany.

V květináči
Pérovník pštrosí můžete pěstovat i ve velkých nádobách, jen nesmíte zapomínat na zálivku, nejlépe pomale a stále vzlínající vodu z tácku s vyššími okraji pod květináčem. Rostlina bude ozdobou na stinné straně domu, kde se jiným moc dobře nedaří. Hodí se i do zimní zahrady, kde může být sezónním doplňkem vlhkého koutku s tropickými rostlinami. Přestože v zimě jí zůstanou jen hnědé listy, bude pro nový jarní růst potřebovat udržovat vzdušnou i půdní vlhkost.

TIP
Mladé ještě zavinuté výhonky zelených listů jsou málo známá jarní delikatesa. Když vyraší nad zem tak, aby bylo možné stonek těsně nad zemí odříznout, můžete je nasbírat a připravit se vynikající salát. Výhonky uvařte ve vodě, pak dobře proplachujte, až je voda úplně čistáa znovu krátce převařte. Promíchejte s kousky kuřecího nebo libového pečeného vepřového masa a zakápněte balzamikovým octem. Výhonky je možné také nakládat do sladkokyselého nálevu.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 23. 8. 2012, Autor: