reklama

Znáte kopytníky?

Přivřete oči a dejte průchod své fantazii. Zkuste vymyslet květinu, či rostlinu, která je neobvyklá, netradiční svým tvarem květu, stavbou listu a celkově originální i svým vzhledem. Možná se najdou někteří z vás, kteří si kopytník vybaví, troufám si však říct, že těch ale nebude mnoho.

Kopytníky (Asarum) patří do podražcovitých (Aristolochiaceae). Známy jsou u nás především z lesů, a to svými ozdobnými ledvinovitými listy. Mají rády humózní půdu a snáší dobře polostín, dokonce i stín. V létě jim vadí příliš velké horko. Velmi dobře vypadají, pokud jsou při výsadbě na zahradě kombinovány s kapradinami, bohyškamiškornicemi, případně jsou vhodné též k volnému rozrůstání pod okrasnými dřevinami. Kopytníky dosahují výšky do 10 cm. Plazivé druhy jako například kopytníky evropské ( Asarum europaeum) mohou být velmi dobrou náhradou za trávník tam, kde na stinných místech tráva špatně roste.

V zimě můžeme pro ochranu před mrazem kopytníky lehce pokrýt chvojím, a to hlavně v oblastech s výskytem častých holomrazů. Na jaře, když jim vyraší nové měkké listy, mohou zachutnat slimáků, a tak je dobré listy kopytníků obracet a prohlížet.

Množení kopytníků je snadné.  Provádíme ho dělením trsů anebo výsevem ze semen.

Kopytník kanadský (Asarum canadense) patří k druhům opadavým. Jeho listy jsou velké, květy malé. Sušené oddenky kopytníků kanadských bývaly používány jako koření. Je však třeba dbát opatrnosti, neboť jsou mírně jedovaté. Působí mírně dráždivě. Semena kopytníků mají masitý přívěsek, ten láká mravence. A právě díky mravenců, jsou semena rozšiřována do dalekého i blízkého okolí.

Z Kalifornie pochází jeden z nejčastěji pěstovaných neopadavých druhů, kopytník ocasatý (Asarum caudatum). Roste rychle a vytváří husté koberce tmavě zelených listů. Květy jsou trojčetné a velké, avšak schovávají se pod listy, jak je tomu u většiny plazivých kopytníků.

U nás se lze setkat ve volné přírodě s kopytníkem evropským (Asarum europaeum), a to poměrně hojně v lesích listnatých, v jehličnatých již vzácněji.

Jediný z kopytníků, který vyhledává suchá stanoviště je kopytník Hartwegův (Asarum hartwegii), který roste spíše v trsech a má stříbřitě skvrnité listy. Roste ve světlých borových a dubových lesích na západě USA, a to na skalnatém podkladu. Tento druh můžeme s úspěchem pěstovat na našich skalkách, stejně tak jako jiné americké trvalky například lewisiedračíky.

Na východě USA rostou povětšinou velmi těžce od sebe rozeznatelné druhy, z nichž většinu zdobí nápadně bíle skvrnité listy.

Pravděpodobně nejhezčí druhy kopytníků pocházejí z východní Asie, ty však v našich podmínkách nejsou plně mrazuvzdorné. Tyto druhy mají velké lesklé listy a nápadné kouzelné květy. Do této skupiny řadíme  Asarum magnificum, maximum a splendens.

Více o rostlinách, které jsou stejně jako kopytníky vhodné k pěstování ve stínu, se dočtete v našem článku: Stínomilné rostliny na zahradu aneb i stín může být barevný.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 8. 8. 2012, Autor: