reklama

Působivé jehličnany v zahradě – část 3.

Zahrada nutně nemusí propojovat užitek a krásu, může být pouze okrasná. A právě do takovýchto okrasných zahrad můžeme vysazovat jehličnany nejrůznějších druhů, které až povyrostou, budou nám poskytovat příjemný stín v parných letních dnech a anebo velkolepý průhled na zahradu květinovou.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Působivé jehličnany v zahradě – část 3.

Potěšení z nejrůznějších odstínů zelené, zelenomodré, žlutozelené a dalších přirozeně krásných barevných kompozic nám mohou poskytnout právě nejrůznější druhy jehličnanů.

Mezi nejběžněji pěstované jehličnany patří jalovec prostřední (Juniperus media), často bývá označován také jako jalovec čínský. Je to až 3 m vysoký, ale širší malebně rozkladitý jehličnatý keř svěže zelené barvy. V oblastech s větším množstvím sněhu je nižší a rozložitější. Konce větviček mírně převisují. Listy má převážně šupinovité, přitisklé a bledě lemované. Neplodí a poměrně rychle roste. Je zcela otužilý, vhodný i do hor a na půdu nemá velké nároky. Rozmnožuje se řízkováním pod sklem nebo folií od července do jara. Tento bezesporu krásný jehličnan vyžaduje dostatek prostoru, s čímž se většinou při výsadbě malých sazenic nepočítá. Je pěkný jako solitéra, krycí skupinka, nebo na svazích ve větším porostu. Staré, uvnitř silně proschlé rostliny můžeme radikální probírkou a vhodnou úpravou proměnit na chomáčovitý keř – vytvoříme tak jakousi bonsaj. Na živé ploty se nehodí. Samozřejmě jako u většiny jalovců musíme vzít v úvahu jeho poměrnou citlivost ke rzi hrušňové.

Jehličnany ve vaší zahradě nemusí pouze lemovat okraje a vytvářet živé ploty nebo zahradní průhledy, ale stejně tak kouzelně budou působit jako fantasticky vypadající solitéry. Pro solitérní výsadbu se přímo nabízí modřín japonský – Larix kaempferi“Stiff Weeping, který je opravdu velmi vyhledávanou, vzhledem neobvyklou dřevinou. Je roubován na kmeny různých výšek. Jeho dlouhé větve visící od místa roubu působí pohledově jako zelené splývající dlouhé vlasy. Tato odrůda je plně mrazuvzdorná až do -30°C. A bude vám vděčný za sušší dobře odvodněné místo ve vaší zahradě.

Někteří pěstitelé se chtějí pochlubit na svých zahradách třeba i tak exotickými rostlinami jako je Araucarie araucana původem z Chile, Wollemia nobilis, nebo cedr himálajský (Cedrus deodara) například odrůda Golden Horizon. K pěstování takovýchto skvostů je již potřeba jisté pěstitelské zkušenosti a zručnosti. Povětšinou jsou to rostliny na pořízení velmi finančně nákladné, a také vyžadují specifické růstové a klimatické podmínky.

Ať už pro vaši zahradu vyberete jakýkoli druh jehličnanů, necháte se inspirovat našimi tipy anebo tipy knižními, jistě vám jejich pěstování přinese mnoho příjemných chvil strávených na čerstvém vzduchu.

Další díly seriálu:

Působivé jehličnany ve vaší zahradě – díl 1.
Působivé jehličnany v zahradě – díl 2.
Působivé jehličnany v zahradě – díl 3.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 16. 4. 2012, Autor: