reklama

Působivé jehličnany ve vaší zahradě – díl 1.

Majestátní krása těchto vytrvalých rostlin již uchvátila nejednoho z nás. Dorůstají větších rozměrů než byliny a v růstu se nezastaví téměř nikdy. Jejich krásy se nemusíme zříkat, ani pokud máme méně prostoru na jejich pěstování, dají se totiž vysazovat i do nádob a jejich půvab tak můžeme obdivovat třeba i na terasách.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Působivé jehličnany ve vaší zahradě – díl 1.

Na severní polokouli zabírají jehličnaté dřeviny největší plochu ze všech rostlinných formací. Nejstarší žijící organismy na Zemi jsou borovice osinaté. Začínaly růst již v době kamenné. Nejvyšší strom na světě je sekvojovec obrovský, který dorůstá až do výšky 120m .

Vzhledem k dlouhému životu a značné velikosti vyžadují zvláštní péči, která zahrnuje stříhání, ať už kvůli prosvětlení koruny, pro kontrolu růstu, pro stimulaci vývoje, nebo pro okrasné tvarování.

Až budete stromy vybírat, musíte samozřejmě pamatovat i na to, že z malého roztomilého smrčku může vyrůst strom vyšší, než je váš dům. Pozor na to, aby vám pak třeba nezastínil okna. Myslete také na to, že s největší pravděpodobností váš strom předáte i dalším generacím.

Jehličky jsou vlastně tuhé úzké listy. Jehličnany nemusejí být jen tradičně zelené. Najdeme i žlutě proužkované exempláře, bílé, stříbřité, šedé anebo modré.  Mezi koniferami najdeme i chameleony, jako jsou například cypřiškyjalovce, které se na podzim zbarvují do purpurových a šedých odstínů.

Nejvhodnější doba pro výsadbu je jaro nebo konec léta a brzký podzim. Jehličnanům svědčí teplá půda a dostatečná vláha. Proto ten nejlepší čas na jejich výsadbu je duben až začátek května nebo září a první dva týdny října.  Pokud budete sázet kontejnerované rostliny, můžete to udělat kdykoli během vegetačního období. Pak je třeba rostlinu během zakořeňování pravidelně zalévat.

Jehličnany neboli konifery se vysazují s kořenovým balem. Velikost jámy záleží na půdě. V lehké prokypřené bude stačit vyhloubení takové díry, do které se pohodlně vejde celý kořenový bal. V půdě těžké až udusané bychom měli vyhloubit jámu dvojnásobné velikosti, aby se kořeny nemusely při růstu zeminou obtížně prodírat. Kořenový bal nejprve prolijte a pak vodu nalijte ještě i do jámy.  Do ní poté bal vložte a zasypávejte promísenou zeminou. Horní vrstvy promíchejte se spodními.  K chudé půdě přidejte rašelinu a kompost. Průběžně kontrolujte polohu rostliny, aby nerostla nakřivo. Nakonec zeminu mírně udusejte a kolem stromu vytvořte takzvanou výsadbovou mísu, což je kruh bez trávy. Do něj nalijte dostatečné množství vody, což u vzrostlých stromů představuje 20 až 50 litrů. Proti nadměrnému odpařování vody dobře poslouží mulčovací kůra, která rovněž zabrání nadměrnému růstu plevele v okolí stromu. Zpočátku je potřeba nový zahradní přírůstek dobře zalévat, ale později už péče o něj nebude tak náročná.

Další díly seriálu:

Působivé jehličnany ve vaší zahradě – díl 1.
Působivé jehličnany v zahradě – díl 2.
Působivé jehličnany v zahradě – díl 3. 

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 26. 3. 2012, Autor: