reklama

Skalkové tulipány – ozdoba jarních záhonů

Zatímco typické šlechtěné zahradní tulipány se pyšní velkými květy na dlouhých stoncích, jejich botaničtí předkové se drželi více při zemi. Dnes jsou nízké tulipány na zahradách oblíbené ve skalkách, ale také jako lemy jarních záhonů nebo ozdoba trávníku.

i (Zdroj: Lucie Peukertová)
Skalkové tulipány – ozdoba jarních záhonů

Množství botanických druhů tulipánů nabízí nejrůznější tvary a barvy květů, dokonce včetně modré, kterou u vysokých tulipánů nenajdete. Původně stepní a horské cibuloviny mají dnes také mnoho variet a hybridů, pro všechny je charakteristická výška mezi 5 a 20 cm a drobnější květy. Potřebují dobře propustnou, na jaře vlhkou a v létě spíše suchou zeminu. Na místě je můžete nechat řadu let, vždy znovu na jaře vykvetou, cibulky se rozrostou a z tulipánu se stane zplanělá rostlina.

Od března do května

Mezi nízkými tulipány najdeme druhy rané, vykvétající již začátkem března (Tulipa humilis pulchella), typicky jarní dubnové (Tulipa saxatilis), ale i pozdní, nasazující poupata až do konce května (Tulipa batalini). Když si do skalky vysázíte skupinky cibulek různých druhů, budou časně z jara doplňovat čemeřici, bledule a krokusy, později pak polštářové trvalky – floxy, tařičku nebo bílý štěničník. Volte tedy dobře barvy a při nakupování si cibulky nepomíchejte, aby v sousedství dalších rostlin ve skalce tulipánky vynikly. Nízké tulipány vám mohou zdobit skalku celé jaro, více než dva měsíce.

Botanické druhy a variety

Kréta a některé ostrovy v egejském moři jsou původním domovem druhu Tulipa saxatilis. Na jednom stonku mohou rostliny nést až tři květy, jemně růžové nebo sytě růžové, vždy se žlutým středem. Varieta T. bakeri Lilac Wonder je šeříkově růžová (opět se žlutým středem) a opravdu nizoučká, dorůstá maximálně do 10 cm výšky. Tulipa humilis roste volně v pohoří Taurus v Turecku a také na východě země v Kurdistánu. Štíhlý uzavřený kalich na 10-20 cm vysokém stonku je původně růžovofialový nebo purpurový. Barevnou raritou mezi tulipány je varieta T. pallida s bílými okvětními lístky s výrazným modrým okem ve středu kalichu. Jasně červený Liliput je opravdu miniaturní, maximálně 8 cm vysoký. Sytě růžová Helena je ozdobená černým do žluta přecházejícím středem květu. Eastern Star má vínové plátky okvětí na špičkách zakončené zelenými plameny, podobně jako fialová varieta Persian Pearl. Velice brzy vykvétá „krokusový tulipán“ T. humilis pulchella, nizoučký, s fialovými květy se žlutým středem jakoby vyrážejícími přímo ze země. Ze středoasijského Kazachstánu pochází Tulipa tarda. Roste v nízkých trsech, květy se otevírají jako hvězdičky a jsou sytě žluté s bílými špičkami okvětních plátků. Z Afghánistánu a východní Indie se rozšířil do zahrad varieta Chrysantha druhu Tulipa stellata s čárkovitými listy a žlutými, z vnější strany načervenalými květy, jejichž plátky se při otevření ohýbají. Lotosové květy připomíná Tulipa polychroma. Je stříbřitě bílý, s růžovým nádechem na okrajích a žlutým středem. Jednoduchých i plných květů může být na jednom stonku několik.

TIP

Tulipánové obrazce

Z nizozemských parků určitě znáte přinejmenším z fotografií záhony hustě osázené různými barvami tulipánů. Nejlépe vám takový záhon vynikne z nízkých druhů, můžete komponovat pruhy, soustředné kruhy, vlny, ale také třeba vytvořit jarní obrázek žlutého kuřete v červeném poli. Pro takový záhon sázejte cibulky hustě, jen asi 2 cm od sebe, po odkvětu je vyjměte ze země, uložte v suchu a na podzim znovu vysaďte. Nepomíchejte si barvy cibulek!

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 19. 3. 2012, Autor: