reklama

Bylinkové žně

Máte-li možnost nasušit si nebo zmrazit bylinky, neváhejte ani chvíli. Můžete si je pak užívat v průběhu celého roku i v zimě. Důležité je také vědět jak na to a s tím vám dnes poradíme.

Bylinky byly nějakou dobu zapomenuté, ale s příklonem k zdravému jídlu a přirozenému způsobu stravování se vrací do našich kuchyní. Dochutí a ozdobí pokrmy, pomáhají dobrému trávení a ještě disponují léčivými schopnostmi. To by bylo ale na mnohem delší článek. Dnes se budeme věnovat vhodnému zpracování bylinek, abyste u nich dokázali zachovat co nejvíce vitamínů a minerálů. Rovněž je důležité vědět, kdy je správný čas pro sklizeň, aby byla zachována léčivá schopnost jednotlivých částí bylinek.

Kdy a jak bylinky sbírat

Na střih bylin si berte vždy čisté nástroje, abyste například z některé nemocné bylinky nepřenesli nákazu či škůdce. Víte-li, co budete v daný den připravovat k jídlu, vyplatí se nasbírat si příslušnou bylinku hned ráno, dokud není rostlinka pod přímým sluncem. V tu chvíli je obsah vonných silic nejvyšší. Ideální jsou na tuto činnost ostré a čisté nůžky. Ovšem například bazalka by se měla uštipovat ručně.

Květy je nejvhodnější sbírat v době, kdy vykvétají.  Příliš rozvité by už z rostlin opadávaly. Pokud sbíráte z léčivek kořeny, tak ideální dobou jejich sběru je podzim. Plody vždy sbírejte až v době jejich zralosti. Plně vyzrálá semena vhodná ke sběru poznáte obvykle podle hnědé nebo černé barvy. Rozhodně by neměla být v době sběru ještě zelená.

Před rozkvětem stříhejte: meduňku, mátu, oregano, majoránku, bazalku, tymián a šalvěj.

Důležitý je i střih

Některé bylinky můžeme sbírat v průběhu celého léta, ale nejlepší jsou vždy lístky mladé z rostlin ještě nekvetoucích. Bylinky stříhejte těsně nad zemí. Tak znovu obrazí a vyženou nové výhonky. U rostlinky s miniaturními stonky stříhejte listy i se stonky, lístky z nich pak jemně oberete prsty.

Bylinkové žně
Bylinkové žně (Zdroj: )
Bylinkové žně
Bylinkové žně (Zdroj: )
Bylinkové žně
Bylinkové žně (Zdroj: )

Jak správně sušit

Listy je nejvhodnější sušit na tenkém plátnu upnutém v rámu. Rámy pak rozložte ve vzdušné místnosti mimo dosah přímého slunce a tak, aby kolem rámů volně proudil ze všech stran vzduch. Obvykle do 2 týdnů změní barvu a jsou při dotyku lámavé, což znamená, že jsou vhodné k uskladnění a dobře usušené. Při promnutí mezi prsty šustí a drolí se. Levanduli svazujte do svazečků a nechejte viset květy dolů.

Sušit se ovšem nevyplatí všechny druhy bylinek. Například libeček, kopr nebo bazalka při sušení ztratí svou chuť i barvu, proto je vhodnější je zmrazit. Jemně nasekané buďto kolébkou s pořádným ostřím anebo nožem je uložíte do formiček na led. Tak je budete mít rovnou „nadávkované“ a nebudete muset rozmrazovat celé velké kusy, které ihned nespotřebujete.

Kořeny sušte rovněž rozložené na ploše. Nejdřív je ale důkladně omyjte, odrhněte kartáčkem a raději rozkrájejte na menší kusy, které se lépe suší.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 18. 8. 2015, Autor: