reklama

Jak pomoci trávníku vyrovnat se s vedrem a suchem

Lehké sucho, které netrvá dlouho, může být pro trávník i výhodou. Tou dobou mají traviny možnost dobrého rozvětvování a vytváření odnoží. Jakmile však sucho trvá déle, je nutné trávník alespoň kropit.

i (Zdroj: archiv redakce)
Jak pomoci trávníku vyrovnat se s vedrem a suchem

Když trávník žízní a hladoví

U starších trávníků se může projevit zplstnatění kořenů, což následně způsobí, že trávník není schopen rychle přijmout vodu. Trvá to dost dlouho, než voda ke kořenům pronikne. Lehký povrchní postřik takovým kořenům rozhodně nijak nepomůže, voda se totiž vypaří dřív, než se k nim dostane. A protože může trávník přijímat živiny pouze prostřednictvím vody, tak za těchto podmínek strádá. To je tedy důvod, proč takový trávník brzy vybledne a zešediví. Počítejme tedy při vedrech a suchu s týdenní potřebnou zálivkou cca 20 až 30 l na m2 trávníku. U starších trávníků možná ještě více.

Když se na trávníku objeví houby

Některé travní plochy mají nezvané hosty v podobě hub. Malé hnědé houby rozšiřující se kruhovitě v takzvaných čarodějnických kruzích nejsou jediným druhem, který se v trávnících objevuje.Objevit se v trávníku mohou i částečně jedovaté strmělky anebo jedlé špičky. Všechny tyto druhy hub jsou vyživovány tlejícím listím, trávou anebo i dřevem. Také přílišné dávky humusu a dostatek vláhy mohou povzbudit houby v růstu.

Houby z trávy okamžitě odstraňujte, jen tak zabráníte jejich dalšímu šíření pomocí výtrusů. Ještě než nad travním porostem spatříme kloboučky hub, rozrůstá se jejich podhoubí v půdě, srůstají se samičí a samčí vlákna a jakmile dojde k jejich srůstu, vytvoří se kloboučky. Při odstraňování upřednostníme mechanické hubení. Vyvarujeme se toho, abychom při sekání trávníku rozmetali houby po okolí.

Jak pomoci trávníku vyrovnat se s vedrem a suchem
Jak pomoci trávníku vyrovnat se s vedrem a suchem (Zdroj: )
Jak pomoci trávníku vyrovnat se s vedrem a suchem
Jak pomoci trávníku vyrovnat se s vedrem a suchem (Zdroj: )
Jak pomoci trávníku vyrovnat se s vedrem a suchem
Jak pomoci trávníku vyrovnat se s vedrem a suchem (Zdroj: )

Aplikace hnojiv

Ztrácí-li trávník zelenou barvu, děje se tak obvykle od konečků travin. To může signalizovat nedostatek živin, hlavně dusíku. Nasadíme tedy jednosložková anebo vícesložková hnojiva a aplikujeme je ve vhodnou denní dobu. Pamatujeme na to, že trávník, který je dobře zásobovaný živinami pomáhá šetřit vodu.

Plevel v trávníku

Sekáte-li od července trávník níže než na výšku 3 až 4 cm, počítejte s tím, že se v něm objeví nejen mechy, ale i holá místa a také začnou vyrůstat plevelné rostliny. Velkým problémem všech trávníků jsou vždy těžce odstranitelné plevele. Některé druhy granulovaných hnojiv, jako například Travin, mohou obsahovat herbicidní složku, která dokáže vyhubit jak pampelišky, tak ptačinec žabinec, sedmikrásku chudobku, ale i penízek rolní anebo svízel přitulu. Jakmile panují delší dobu vedra a sucho a máme na zahradách zakázáno plýtvat pitnou vodou, sečeme trávník nejlépe na výšku 5 až 6 cm. Nezačínáme tedy s jeho sečením dříve, dokud nedosáhne celkové výšky 8 – 10 cm. Posekanou trávu necháváme na ploše ležet, bude působit jako zábrana odparu vody z trávníku.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 4. 8. 2015, Autor: