reklama

Puškinie, první kvítky v jarní zahradě

Vedle sněženek, krokusů a ladoněk vykvétají ještě na sněhu také půvabné trsy zvonečků těchto cibulovin. Nejsou u nás tak známé, ale cibulky jsou již k dostání běžně, takže si puškiniemi můžete dotvořit koutek s první jarní barevnou radostí na zahrádce.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Puškinie, první kvítky v jarní zahradě

Romantický půvab i temperament těchto rostlinek, vyrážejících z cibulek ze země ještě pod sněhem a vykvétajících s prvními trochu teplejšími paprsky slunce vám jistě připomene slavného ruského romantického básníka. Jméno květin však s ním nemá nic společného, i když v Rusku zůstaneme. Puškinie byly pojmenovány podle ruského chemika a sběratele rostlin A. A. Muchina-Puškina.

Nenáročné rostlinky

U nás není domovem ani jeden druh puškinií, pocházejí z Malé Asie a z Kavkazu. Ve své domovině na horských loukách a pastvinách ve vysokohorském pásmu 1300 – 3400 metrů nad mořem. U nás je často vídáme zplaněle v městských parcích, ale i na skládkách a rumištích. Naše klima i půdní podmínky jim naprosto vyhovují, takže jejich pěstování je snadné. Rostou dobře v každé zahradní zemině. Na jaře vyžadují dostatek vláhy, v létě naopak sucho. Cibulky sázíme na podzim do hloubky asi 15 cm. Není třeba je vyjímat ze země každý rok, samy se rozrostou postranními cibulkami a vytvoří krásný na jaře kvetoucí porost. Nepotřebují plné slunce, velmi dobře se jim daří pod okrasnými dřevinami a tam také vypadají nejlépe, protože i dlouho po odkvětu zdobí podrost štíhlými sytě zelenými trsy lístků. Na konci léta zatáhnou do cibulek a na jaře se znovu objeví. Po odkvětu odstraňte semeníky, aby se rostlinky nevysilovaly tvorbou semen, pak vám v dalším roce zase bohatě vykvetou. Puškinie můžete také přirychlit a vysadit do nádob, hustě osazené květináče s nimi vypadají krásně třeba v proutěném koši.

Modrá a bílá

U nás se nejčastěji pěstuje puškinie ladoňkovitá (Puschkinia scilloides). S ladoňkou bývá zaměňována, ale její květenství připomíná spíše malé hyacinty než ladoňky. Kvítky vyrůstající v hroznovitém květenství nejsou také tak sytě modré jako ladoňky. Světlá modř je zdobena tmavšími proužky na okvětních plátcích. Puškinie kvetou poměrně dlouho, několik týdnů, a postupně ztrácejí modrou barvu až téměř zbělají. Puschkinia hyacinthoides BAK je domovem v Malé Asii. Je vysoká až 20 cm, květy má nálevkovité, bělavě modravé, připomínající svým tvarem poněkud hyacint. Puschkinia scilloides ADAMS pochází z Kavkazu. Je vysoká asi 15 cm, květy má sestavené v hustých hroznech. Jsou velmi světle modré se sytě modrými proužky na vnější straně okvětních lístků. Vyšlechtěné byly ale také zcela bílé variety Alba ADAMS a Libanotica alba Boom. Velké květy má zase varieta Libanotica BOISS.

TIP

Vyzdobený jarní trávník

Pokud máte trávník, u kterého netrváte na dokonalém golfovém střihu, nechte ho na jaře rozkvést. Cibulky puškinií, ladoněk i krokusů si mezi kořínky trávy poradí a přečkají tu několik let, jen se tak bujně nerozrostou jako ve volné půdě třeba pod okrasnými keři. Po třech až čtyřech letech budete do trávníku muset vysadit cibulky nové. Jarní trávníček s pestrými květy těchto rostlin vypadá krásně třeba na malé předzahrádce.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 8. 2. 2012, Autor:

Mohlo by vás dále zajímat

16. díl: Petr Skácel - loutkař - TV verze

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Petr je loutkář světového formátu, který kromě svých dvou krámků v Nerudově ulici pomáhal založit také loutkovou univerzitu. Jeho výtvory používá ve svých filmech třeba i společnost Disney.