reklama

Zahrada v lednu spí, ale správný zahradník nikoli

I když zahrada v lednu spí, my bychom rozhodně neměli zahálet. Právě teď je totiž vhodná doba pro plánování a dost důvodů ke kontrole spící zahrady a uskladněných rostlin.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Zahrada v lednu spí, ale správný zahradník nikoli

Leden – měsíc uprostřed zimy je charakteristický tím, že teplota vzduchu i půdy neustále klesá a půda tak promrzá stále do větší hloubky. Zvláště nebezpečné je pro rostliny, pokud přijde poměrně teplý leden po studeném prosinci. Ideální je tedy leden chladný bez kolísajících teplot.

Lednové srážky jsou především sněhové a kolísají. Sníh a námraza jsou nebezpečné pro stálezelené rostliny, a to jak jehličnaté, tak listnaté a proto z nich námrazu i sníh odstraňujeme.

Další důležitou věcí, na kterou zahradníci nesmí zapomenout, je ochrana kmenů a silnějších větví před osluněním. V lednu se opět délka slunečního svitu začíná prodlužovat, a proto je ochrana větví a kmenů důležitá. Především je důležité odstranit suché a poškozené větve a také planě rašící výhony vyrážející z podnoží. V žádném případě však v lednu neřežeme rostliny stálezelené a ty dřeviny, které kvetou časně zjara, například magnolií, zlatice nebo dřín. V bezmrazých dnech začínáme s průklestem u okrasných dřevin i u drobného ovoce a pak také u starších a přehoustlých jádrovin.

Pokud sešel sníh z trávníku, zbavíme jej listí, abychom se brzy dočkali v trávě prvních kvetoucích sněženekkrokusů. Dále můžeme zmlazovat přerostlé živé ploty, ostatní jen upravujeme řezem.

Zahrada v lednu spí, ale správný zahradník nikoli
Zahrada v lednu spí, ale správný zahradník nikoli (Zdroj: )
Zahrada v lednu spí, ale správný zahradník nikoli
Zahrada v lednu spí, ale správný zahradník nikoli (Zdroj: )
Zahrada v lednu spí, ale správný zahradník nikoli
Zahrada v lednu spí, ale správný zahradník nikoli (Zdroj: )

Pravidelně kontrolujeme také vypuštěné vodní nádrže, a to zvláště za střídání oblev a mrazů. Nezapomínáme ani na lekníny a doplňujeme je vodou a pravidelně odstraňujeme zahnívající listy. Ani do umělohmotných nádrží by neměla zatékat voda ze zimních srážek, proto je přikryjeme silnější fólií zatíženou na okrajích kameny. Za bezmrazého poledne sklep vyvětráme. Po silnějším větru musíme zkontrolovat zimní přikrývku rododendronů a dalších okrasných rostlin. Při oblevě důkladně zaléváme stálezelené rostliny a keře.

Obejdeme si v klidu všechny záhony a také stromy a keře a zaneseme je do svých nákresů i s poznámkami o jejich stavu. Doma v klidu a teple u krbu si pak promyslíme, čím zahradu na jaře a v létě vylepšíme, dozdobíme anebo co a kde v ní dosadíme.

Zimní období můžeme aktivně využít například k přípravě dětského zahradního koutku, můžeme natřít rám pískoviště nebo houpačku.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 2. 1. 2014, Autor: