U nás známe tuto rostlinu také pod názvem Kleopatřina jehla. V posledních letech se z parků a zámeckých zahrad rozšířila i do zahrádek, výborně se doplňuje s denivkami, ostrožkami a dalšími vysokými trvalkami.
Protože pro milovníky barevných zahrad je nejdůležitější, jak dlouho budou záhony zdobit květy, je tady dobrá zpráva – mnohokvět hroznatý (Kniphofia uvaria) kvete od června až do září. Dlouhé hrozny trubkovitých květů se rozvíjejí postupně na až metr vysokém stvolu, který vyrůstá z husté přízemní růžice čárkovitých listů. Rod Kniphofia zahrnuje asi sedmdesát druhů, domovem jsou v jižní Africe a na Madagaskaru, do Evropy nejvíce pronikl právě druh mnohokvět hroznatý. Je totiž odolný a snáší bez problémů i studené zimy mírného pásma. Přesto je lepší na zimu listy sestřihnout a rostlinu přikrýt suchou rašelinou. Ta dodá nejen ochranu před mrazem, ale také potřebné živiny proto, aby na jaře znovu vyrazily listy a rostlina bohatě kvetla.
Dělením i ze semen
Mnohokvět je sice exotická rostlina, v našich zahradách ale roste velice bujně. Není problém trsy rozsazovat a získávat tak nové sazenice. Kupodivu lze ale tuto africkou krásku snadno vypěstovat i ze semen. Běžně je k dostání „směs barev“, ze které vám vyrostou mnohokvěty žluté, jasně oranžové, červené i dvoubarevné. V jednom sáčku je čtyřicet semen, i kdyby vám jich vyklíčila jen polovina, budete mít pro výsadbu do zahrady dostatečnou zásobu rostlinek. Semena namočte před výsevem na několik hodin do vlažné vody. Pak je vysejte na povrch propustného substrátu pod sklo. Semena pouze lehce přitlačte, vlhkost zajišťujte rosením. Klíčení probíhá při teplotě 20-25°C. Ideální je napěstovat si mnohokvět na podzim, ochránit sazeničky první zimu v chladnější místnosti doma a na jaře je vysadit na záhon, kde rychle zmohutní.
Pro krásné květy
Mnohokvěty potřebují slunečné stanoviště a na humus bohatou dobře propustnou zeminu. Při nedostatku živin málo pokvetou, přihnojovat je ale lepší kompostem s rašelinou než umělými hnojivy.
TIP
Mnohokvěty jsou ideální do květinových vazeb, i ve váze totiž budou postupně rozkvétat až po poupata na vrcholu hroznu. Vytvoříte tak z nich dekoraci do pokoje na několik týdnů, obklopené jejich vlastními i jinými zelenými listy, které také dlouho vydrží, jsou dominantní ozdobou místnosti po několik týdnů.
Více o trvalkách si můžete přečíst v článku Trvalky, které už možná neznáte
Text: Gabriela Koulová
Publikováno: 23. 7. 2012, Autor: