reklama

Zahradu bez škůdců udrží aksamitníky

Nebýt v zahradách užitečných opylovačů, včel, nebylo by sladkého medu. Včely jakoby tušily, že sběr pylu právě z těchto květin jim zajistí zdraví. Nás zahradníky zase potěší záplavou svých kouzelných květů, které dokážou zářit na záhonech, i když slunce třeba právě nesvítí.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Zahradu bez škůdců udrží aksamitníky

V minulosti byly aksamitníky uctívanou rostlinou Aztéků a spojovány s mexickým svátkem Dne mrtvých, běžně tudíž vysazovány na tamních hřbitovech. Do Evropy se dostaly v 16. století.

Aksamitníky mají přímo kouzelnou moc snad pro každou zahradu v tom, že ji dokážou udržovat bez škůdců. Jsou to dobří společníci, kteří vylučují jistý druh chemikálií, které odrazují některé hlístice v rozšiřování se po celé zahradě. Nejúčinnější v odpuzování je aksamitník menší. Říká se o něm, že zamezí výskytu plevele jako je například pýr plazivý. Stejně tak někteří pěstitelé rajčat vysazují vždy mezi sazenice paprik a rajčat několik rostlin aksamitníku, aby ochránili zeleninu před výskytem molice.

Aksamitníků existuje několik druhů v široké škále barev, tvaru květu a výšce vzrůstu. Květy aksamitníku rozkladitého jsou pro hmyzí sosání učiněným pokladem. Lákají na sebe pestřenky, včely i motýly. Jestliže tento druh necháte na své zahradě dokvést a poté vytvořit semena, v zimě je pak budou vyzobávat stehlíci a vrabci. Naopak aksamitník vzpřímený má příliš husté květy s velkým množstvím okvětních lístků, takže hmyz nemá téměř šanci, dostat se ke své pochutině. Mezi další odrůdy patří například trpasličí aksamitník Marvel Mixed ve žlutém i oranžovém květním zabarvení, nebo druh Safari red, který má dvojité květy s vůní podmanivou obzvláště pro včely. Odrůda Lemon Gem nám zase nabídne květy drobnější a jednodušší.

Jejich vypěstování ze semínek je skoro hračka, jsou odolnější i vůči nepřízni počasí a méně je napadají škůdci. To jsou asi nejhlavnější přednosti aksamitníků, pro které jsou s oblibou pěstovány na našich zahradách. A navíc, až bude jejich čas nenávratně pryč, poslouží nám znovu, jako materiál do zahradního kompostu.
Jakmile sazenice vyklíčí, můžeme je snadno přesazovat. Už tehdy jsou silné a odolné s velkými děložními lístky a navíc jim nebude vadit ani případné poškození kořínků. Můžete je při zakořeňování nechat společně ve větším počtu kusů a nemusíte oddělovat jednotlivé rostlinky.

Z aksamitníků společně vysazených například s dalšími žlutě kvetoucími rostlinami jako je střapatec nebo krásenka vytvoříte na své zahradě jedinečné jasně zářící květinové koberce. Extrakt z těchto rostlin navíc pomůže včelkám ochránit je před včelím morem, a tak je tu rovnou několik důvodů, proč se pustit do jejich pěstování a letos objevit jejich krásu právě na své vlastní zahradě.

Jestliže chcete mít zahradu plnou květů, určitě se mrkněte na Rady do zahrady: Nevhodné rostlinné kombinace

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 30. 5. 2012, Autor:

Mohlo by vás dále zajímat

16. díl: Petr Skácel - loutkař - TV verze

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Petr je loutkář světového formátu, který kromě svých dvou krámků v Nerudově ulici pomáhal založit také loutkovou univerzitu. Jeho výtvory používá ve svých filmech třeba i společnost Disney.