reklama

Jaro v modré plné zvonků

Možná právě proto, že jich není mnoho, patří rostliny s modrofialovými květy k těm nejoblíbenějším. Jsou krásné, všestranně použitelné a velmi nenáročné. Při pohledu na jejich koberce utkané z nádherných květů snadno podlehneme něžnému snění. Tento rozsáhlý rod zvonků obsahuje na 300 druhů.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Jaro v modré plné zvonků

U těchto krásných rostlin, které jsou převážně trvalkami, se můžeme těšit ze značné druhové pestrosti: od nízkých půdopokryvných druhů až po metr vysoké rostliny plné velkých květů.  Nezáleží příliš ani na tom, zda jsou pěstovány ve slunné či stinné zahradě, jelikož mezi těmito zvonky se najde pro každé stanoviště ta správná odrůda.  Zvonky vykvétají v různých odstínech modré, jsou i bílé a vzácněji se vyskytující růžové druhy.

Půdopokryvné druhy jako zvonek dalmatský (Campanula portenschlagiana), polštářkovité zvonky balkánské (C. scharskyana) a zvonky karpatské (C. carpatica) jsou nejen atraktivní okrasou skalek a suchých zídek a mezer mezi dlaždicemi, ale se svou výškou od 10do 15 cm se hodí také pro vytvoření modravých kvetoucích koberců mezi vysokými trvalkami.  Nebo také mohou vytvářet půvabný lem v popředí vyšších trvalek anebo růží. Aby se zvonkům dobře dařilo, měla by být půda dobře propustná a spíše vápenitá. A protože zvonky kvetou po celé léto, mohou se tyto nízké druhy uplatnit i v nádobách.

Modré a bílé odrůdy zvonků širokolistých (Campanula latifolia) jsou vhodné pro umístění do plného stínu.  Vhodným doprovodem, pro tyto až metr vysoké trvalky, jsou bílá udatna, čechravy v mnoha odstínech růžové a vysoké listy trvalek jako je například bohyška. Polostinná až slunná místa  potřebují zvonky klubkaté (Campanula glomerata) a zvonek tečkovaný (Campanula punctata).  Chybou by byla výsadba zvonku širokolistého do suché půdy ve slunném záhoně. Pokud tomu tak je, zvonky se krátce po odkvětu zatáhnou zpět do země.

Zvonky vypadají opravdu nádherně jak v přírodních zahradách, tak v honosných trvalkových záhonech. Ty druhy, které lze pěstovat i v květináčích budou potřebovat světlé stanoviště bez přímého slunce, chladnější vzduch a neustále vlhký substrát.  Na zimu je potřeba u nich zálivku výrazně omezit a pečlivě rostliny ochránit před mrazem.

Ať už si svou modrou zvonkohru budete pěstovat na zahradě či v nádobě na balkoně, jistě vaše oko potěší i kytice těchto nádherných květů doma ve váze. Kytici zvonků modrých můžete nakombinovat do vázy třeba na kuchyňském stole s kontryhelem, trávou a bílými zvonky, to vše pak umístěné ve skleničce a vložené třeba do fialové konvičky okouzlí jistě vás i vaše hosty při návštěvě u vás doma.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 7. 5. 2012, Autor: