reklama

Frézie – voňavá nádhera

Patří mezi oblíbené výrazně vonící květiny vhodné k řezu. I malá kytička z nich dokáže provonět celý pokoj. A ke kouzelné dekoraci stolu vám postačí třeba pouze tři frézie a pár nakvétajících větviček.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Frézie – voňavá nádhera

Barevné spektrum těchto nádherných křehkých květin zahrnuje tóny od bílé přes žlutou, oranžovou, červenou až po fialovou. Mezi plnokvětými fréziemi patří k nejpopulárnějším žlutá, pak následuje bílá, červená, růžová a nachová.

Frézie jsou přímo úžasné květiny, se kterými se dají dělat doslova zázraky.  Například v kyticích by jim rozhodně měla patřit hlavní role. Z jejich vzhledu vyzařuje vnitřní síla, spontánní energie a pocit sebedůvěry. Poznat ji lze i se zavřenýma očima, a to díky jejich omamné vůně.  Tyto květiny jsou opravdu doslova požitkem pro naše smysly. Potěší duši, oko i čich. Velmi často jsou frézie používanými květinami ve svatebních kyticích.

Pokud chcete, aby frézie dlouho vydržely, je třeba jim odříznout 3 cm stonku a ponechat je chvíli zabalené ve váze.

Frézie vyžadují světlé stanoviště. V létě je vhodné za slunného počasí rostliny přistínit. Pěstují se ve sklenících, ale je možné vysadit je na záhony nebo je pěstovat v bytě.  Hlízky sázejte tak, aby nad nimi byly asi 3 cm zeminy.  Dorůstají totiž až do výšky 50 cm a mohly by se vám při mělkém zasazení vyvracet a polehávat. Výsadba frézií se provádí na jaře.  Hlízy je nutné na podzim ze země opět vyrýt, stejně tak jako třeba gladioly, jelikož jsou to rostliny, které mrazu neodolávají.

Aby příští rok opět vykvetly, skladují se 3 měsíce při teplotě okolo 25°C. Poté se skladovací teplota sníží.  U zasazených rostlin by měla být zálivka pravidelná nejlépe odstátou dešťovou vodou, přímo ke kořínkům. Pozor, abyste však rostliny nepřemokřily, nesnášejí to. Rostliny mají rády vyšší vzdušnou vlhkost – přibližně kolem 70%.

Za dobrou péči starostlivost a péči o frézie získáte opravdovou voňavou nádheru.

Fréziím prospějete i přihnojováním nejlépe jedenkrát za 2 týdny. Nejlépe je přihnojovat je tekutými hnojivy, které se v půdě dobře rozpouštějí.  Dobré je vybrat takové hnojivo. Které má vyvážený poměr obsažených složek a má co nejmenší obsah solí.

Frézie se dělí množením hlíz, hlízy se pak vysazují na předem upravené místo, kde lze umístit osmdesát až sto hlíz na metr čtvereční.  Velmi důležitý je přiměřený nebo spíše nižší obsah solí v půdě, protože frézie jsou na jejich vyšší obsah v půdě velmi citlivé.

Pokud chcete pěstovat frézie v květináči v domácích podmínkách, vysaďte je již v lednu nebo únoru, vykvetou vám pak dříve.  Pro dobré zakořenění frézií se doporučuje zasklená lodžie nebo zimní zahrada.  Mějte však v patrnosti, že frézie v bytě i na tom nejsvětlejším místě budou mít opravdový nedostatek světla ke kvetení.  Je lepší je tedy umístit do zimní zahrady nebo skleníku, jakmile nasadí poupata, pak je teprve přenést domů, do teplého bytu, kde vám teprve dokvetou.

Pro výzdobu interiéru můžete využít frézie řezané v kombinaci s bílými tulipánypryskyřníky. Tato kytice provoní celý pokoj a velmi rádi na ní spočineme i okem.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 17. 4. 2012, Autor: