reklama

Znáte ploštičníky?

Jejich kouzelné květy na dlouhých stoncích oživí zahradu právě tehdy, kdy už na ní není mnoho květů nazbyt. Je pravda, že některé trvalky jsou tak trošku v pozadí, ve stínu svých známějších kvetoucích kolegů, ale nic jim to na jejich kráse neubírá. A právě mezi tyto méně známé zástupce říše trvalek. Patří ploštičníky (Cimicifuga).

i (Zdroj: shutterstock.com)
Znáte ploštičníky?

Velká bílá svícovitá květenství ploštičníků jsou velmi vyhledávána motýly, zvláště pak odrůda White Pearl (Cimicifuga simplex) kvetoucí až do října. Jsou cenným zdrojem nektaru a přitahováno k nim je velké množství hmyzu například zlatohlávci nebo babočky admirálové.

Ve světlém stínu pod korunami stromů se těmto původně lesním trvalkám daří nejlépe. Ploštičníky jsou rostlinami dlouhověkými a právě proto si potrpí na humózní půdy bohaté na živiny.

Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován ploštičník dahurský (Cimicifuga dahurica). Ten dosahuje výšky dokonce až kolem 2 metrů, samotná květenství jsou pak u některých druhů až 90 cm dlouhá. Jestliže upřednostňujete kompaktnější druhy, vyberte ploštičník japonský“Compact“ (Cimicifuga Japonka var. acerina).  Tato varianta vyrůstá do maximálně 60 až 80 cm. Tato odrůda však nevoní na rozdíl od ostatních ploštičníků, které tak lákají motýly a včely. Velkými vícečetnými listy v tmavě rudé barvě vás jistě nadchne odrůda „Brunette“ (Cimicifuga simplex). Tmavými listy se vyznačují také odrůdy „Atropurpurea“ a „Pink spike“.

V závislosti na odrůdě a druhu rozkvétají ploštičníky od léta do podzimu. Ploštičník hroznatý (Cimicifuga racemosa) zahajuje sezonu ploštičníků s hroznovitými převislými květenstvími v krémově bílé barvě. Vhodná pozadí anebo květinová společenství pro ploštičníky na zahradách mohou vytvořit například: oměj, čechrava, bohyška, sasankovka japonská také třeba kapradiny nebo ostřice. Dekorativní rostliny půdopokryvného charakteru jako jsou například plicník a pomněnkovec velkolistý zaplní zbývající mezery.

Za suchého léta rostliny zalijte. Na začátku sezóny i v jejím průběhu ploštičníky přihnojujte kompostem. Po odkvětu pouze sestřihněte odkvetlé části rostlin. Nejlépe prospívají ty rostliny, které necháme volně růst.

Lehce pohupující se květenství ploštičníků ve větru, šumění listů v korunách stromů a mezi nimi třeba natažená houpací síť, to může být na zahradě ta pravá relaxace právě pro vás.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 30. 3. 2012, Autor:

Mohlo by vás dále zajímat

16. díl: Petr Skácel - loutkař - TV verze

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Petr je loutkář světového formátu, který kromě svých dvou krámků v Nerudově ulici pomáhal založit také loutkovou univerzitu. Jeho výtvory používá ve svých filmech třeba i společnost Disney.