reklama

Plicník – nenáročná trvalka na vaši skalku

Chcete nenáročnou trvalku, která na skalce vykvete brzy z jara? Plicníky se pro tento účel hodí výborně. Přitom budou ozdobné i později v létě. Navíc zajistíte časné květy pro včely, plicníky jsou totiž medonosné rostliny.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Plicník – nenáročná trvalka na vaši skalku

Deset druhů rodu plicník (Pulmonaria) je domovem v mírném až chladném pásmu Evropy, v Asii se některé druhy vyskytují na Kavkaze. Pro okrasné účely se nejčastěji pěstuje plicník skvrnitý (P. saccharata), na rozdíl od svých příbuzných plicníku lékařského (P. officinalis) a plicníku tmavého (P. obscura) však neobsahuje žádné léčivé látky, takže pokud chcete nejen krásné květylisty, ale také bylinku na sušení, přidržte se těchto dvou druhů.

Bez velké péče

U nás se plicníky vyskytují hlavně jako hajní rostliny v podrostech listnatých stromů. Zdálo by se, že tedy budou vyžadovat stín, ale jim se daří stejně dobře i na slunci. Žádné hnojení, jen písčitohlinitá zemina, skromná zálivka. Plicník si poradí prakticky všude, právě proto se bude dobře hodit na hůře přístupné místo ve skalce, kde bude mít mezi kameny svůj kousek půdy.

Od jara do léta

Brzy z jara vyrazí ze země lodyhy, na jejichž koncích jsou trsy květů uspořádaných do vijanu. Plicník skvrnitý rozkvétá růžově, pak se barva proměňuje do fialové a po opylování zmodrá. Některé druhy kvetou bíle, jiné červeně nebo tmavofialově. V každém případě je však keřík květy přímo obsypaný po celý duben. Později vyrážejí velké listy, u mnoha druhů bílé skvrnité, které skalku ozdobí na celé léto. začátkem podzimu seschnou a rostlina zatáhne pod zem, aby znovu ožila příští rok v březnu.

Proti kašli všeho druhu

Plicník jako léčivá rostlina začal být používán až v 18. století, kdy lékaři doporučovali odvar z květů a listů při plicních chorobách, podle toho byl i pojmenován. Čaj z květů a listů pomáhá při všech chorobách dýchacího ústrojí. Od astmatu, zápalu plic a průdušek, kašli, zahlenění plic i vykašlávání krve. Příznivý účinek se přičítá kombinaci účinku saponinů, které usnadňují odkašlávání, uklidňujícímu a ochrannému účinku slizů a protizánětlivému a dezinfekčnímu účinku tříslovin. Můžeme ho použít jednotlivě, ale více se hodí do směsí bylin. Zlepšuje se tak jeho léčivý účinek. Chcete si nasušit na čaj? V dubnu a květnu u země odstřihujte kvetoucí nať, v létě mladé řapíkaté listy. Plicník je třeba sušit rychle rozložený v tenké vrstvě při teplotě asi 40 °C. Při pomalém sušení by totiž zčernal.

Velikonoční bylinka

Zejména v Anglii patří mladé listy plicníku k hojně používané rané bylince do salátů. Můžete to vyzkoušet, nasekané je můžete přimíchat do zelného i mrkvového salátu nebo jím posypat listový salát. Mají mírně hořce nasládlou chuť, ve směsi s kopřivami, petrželkou, pažitkou chutnají dobře i ve velikonoční nádivce.

TIP

Směs proti kašli

Smíchejte jeden díl plicníku lékařského, jeden díl divizny a jeden díl jitrocele. Zalijte vroucí vodou a nechte louhovat asi čtvrt hodiny. Přislaďte medem a vlažný čaj popíjejte během celého dne při nemocech z nachlazení, průduškovém kašli i při astmatických potížích. Horký výluh můžete také inhalovat.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 20. 3. 2019, Autor: