reklama

Víte, kde funguje vám nejbližší záchranná stanice pro živočichy?

I vám se to může přihodit. Na procházce přírodou najdete malé ptáče vypadlé z hnízda nebo na zahradě potulujícího se ježka miniaturních rozměrů, či kdekoli jinde narazíte na poraněné zvíře. A v takovém případě mnozí z nás nevědí, kam se obrátit a jak nalezené handicapované zvíře zachránit.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Víte, kde funguje vám nejbližší záchranná stanice pro živočichy?

Desítky tisíc zachráněných tvorů ročně

Věděli jste, že záchranné stanice pro živočichy ročně zachrání okolo 10 000 zvířat? Jejich činnost koordinuje Český svaz ochránců přírody. Zařízení tohoto typu jsou začleněna do Národní sítě záchranných stanic. My lidé bychom je měli častěji využívat nejen z důvodu nutné osvěty na školách, ale hlavně proto, abychom jejich prostřednictvím dokázali zachraňovat další a další živočichy, které nalezneme nejen v přírodě, ale i v okolí svých bydlišť a na jiných místech.

Databáze záchranných stanic

Záchranné stanice slouží výhradně k zotavení divokých zvířat a jejich následnému návratu zpět do přírody. Více informací naleznete na stránkách www.zvirevnouzi.cz. Stránky jsou spravovány Českým svazem ochránců přírody a naleznete na nich mj. interaktivní mapu naší republiky, která je rozdělená do mnoha barevných sekcí. Každá z nich odpovídá spádové oblasti jedné ze záchranných stanic.

Databáze stanic vám prozradí také to, jaká zvířata v kterých jednotlivých stanicích přijímají a na jak dlouhou dobu. Aplikaci Zvíře v nouzi si můžete stáhnout i do svého mobilního telefonu a mít ji tak k dispozici pro každý případ.

Víte, kde funguje vám nejbližší záchranná stanice pro živočichy?
i (Zdroj: shutterstock.com)
Víte, kde funguje vám nejbližší záchranná stanice pro živočichy?

Nejčastěji přijímané případy

Do záchranných stanic jsou nejčastěji přijímána zvířata poraněná dopravou, zasažená elektrickým proudem, postřelená anebo zraněná nárazem na skleněnou plochu. Právě díky záchranným stanicím se jich podaří vrátit zpět do přírody každoročně asi 55 %. Nejlepší je ihned po nálezu zvířete zavolat odborníkům působícím na záchranných stanicích.

Jak se zachovat při nálezu zraněného zvířete

Nyní na jaře se budeme nejčastěji setkávat s mláďaty vypadlými z hnízd. Myslete ale na to, že ne všechna opeřená mláďata bezpodmínečně potřebují pomoc. Například kosí, drozdí nebo sýkorčí mláďata poskakují po zemi, a tak se učí lítat už mimo hnízdo. Jejich rodiče je pravidelně dokrmují, i když už své potomky nemají v hnízdě.

Ovšem neopeřená mláďata vypadlá z hnízda opravdu potřebují pomoc. Taková sedí na zemi a pískají. Pokud je nablízku jeho hnízdo, můžeme do něj holátko vysadit. Výhodou je, že se nemusíme obávat, že bychom na holeti zanechali svůj pach a rodiče o své mládě ztratili zájem. Ptáci totiž nemají právě dobrý čich.

Víte, kde funguje vám nejbližší záchranná stanice pro živočichy?
i (Zdroj: shutterstock.com)
Víte, kde funguje vám nejbližší záchranná stanice pro živočichy?

Seznamte se s fungováním záchranných stanic pro živočichy

Není-li vám lhostejný osud zraněných, nemocných nebo jinak handicapovaných zvířat, seznamte se s tím, kde ve vašem okolí fungují záchranné stanice a jaká zvířata přijímají. Pokud pak někde narazíte na zvíře, které bude potřebovat nejen vaši pomoc, budete hned vědět, kde se mu jí dostane, a to v té nejodbornější podobě.

POZOR!!!! Ne každé osamocené mládě je opuštěné! Když v přírodě narazíte na malé zajíčky nebo srnčata, nepřibližujte se k nim, nehlaďte je a nechte, kde jsou. Matka se nachází poblíž a zbytečně byste je ohrozili nebo přivoláním pomoci záchranáře zaměstnali, zatímco je potřeba jejich pomoc jinde. Zvláště srny mají velmi silně vrozený strach z lidského pachu a matka dokonce může mladé opustit, pokud na nich nebo v blízkosti ucítí člověčinu. Na jaře, kdy se rodí nejvíce mláďat, mějte své psí miláčky na vodítku. I největší psí dobrák, který nemá potřebu lovit, při vyčenichání hnízda zajíců či srnčete může při „hře“ fatálně zranit.

Publikováno: 21. 3. 2019, Autor: | autor: Zuzana Bohdalová