reklama

Luční kráska sedmikráska věští lásku

Sedmikráska obecná, latinsky Bellis Perennis již po staletí věští lásku. Svojí křehkou krásou všem přináší potěšení a radost. Jméno sedmikráska označuje kvítek mnoha krás. V češtině bylo záměrně zvoleno magické číslo sedm, ale němčina ve svém pojmenování ukrývá číslici tisíc.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Luční kráska sedmikráska věští lásku

Sedmikráska je také velmi dobře známa pod názvem „chudobka“. Pochází z Evropy a Malé Asie. Nejrozšířenější jsou bílé Pomponette Weiz s jednoduchými okvětními lístky. Růžové sedmikrásky Pomponette Rosa až po karmínově červené Pomponette Rot s hustými okvětními lístky vytvářejí kulovité květy. Nejvíce těmto kultivarům svědčí dobře prokypřená vlhká půda, bohatá na živiny. Jsou jedním z veselých pozdravů jara, ale to je však stále daleko. Ještě se mohou vyskytnout holomrazy, na které jsou sedmikrásky choulostivé. Proto je dobré, chránit je přikrývkou pilin.

Nejvhodnější je, pěstovat sedmikrásky jako dvouletky. Necháte-li je na záhonu déle, začnou zplaňovat, květy jsou pak nevýrazné a jednoduché. Množí se výsevem na záhony nebo do pařeniště v červenci.

V bytě z nich můžeme vytvořit překrásné dekorace. Pokud znáte techniku decoupage, můžete si vytvořit sami pěkný květináč nebo dva s motivem chudobek a do květináčů pak vysadit živé purpurové sedmikráskySedmikrásky budou příjemně působit i v květináčích pastelových barev. Jednoduchý tvar chudobek umožňuje kombinace s nejrůznějšími barevnými květinovými druhy.

Stejně tak vás může okouzlit kompozice tří druhů sedmikrásek uložených do přírodní barvy košíčku vyloženého mechem.  Barevné stužky laděné do stejných odstínů a provlečené proutím košíčků budou jejich skvělým doplňkem.

Často se dočteme, že sedmikrásky mají své využití i v lékařství.  Čistí krev, pomáhají v boji s revmatismem a zabraňují tvorbě žlučníkových kamenů.  Nejdůležitější je však jistě to, že pohled na ně potěší snad každou duši.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 23. 1. 2012, Autor: