reklama

Zakládáme skalku – zkuste to s námi!

V dnešní době má pojem skalka mnohem širší význam než v historii. Dříve se za skalku považovala skalnatá část v zahradě, v níž rostly tzv. alpínky. Tyto rostliny nedosahovaly větší výšky než 20-25 cm. Za určitou formu skalky bychom mohli brát i zvýšený záhon se skalničkami. Jak tedy vypadá taková opravdová skalka a jaké rostiny ji zkrášlí?

i (Zdroj: shutterstock.com)
Zakládáme skalku – zkuste to s námi!

Nesmíme zapomenout, že pravá skalka se vždy vyznačuje přítomností kamenů. Ty mohou být různých druhů, například vápence, pískovce nebo kamenivo sopečného původu. K celkovému kouzlu skalky neodmyslitelně patří koberce, polštářky i trsy nejrůznějších vhodných rostlinek, z nichž nejtypičtější jsou protěž, hořec, tařička, jaterník a lomikameny a netřesky.

Ten, kdo má štěstí na velkou zahradu, může založit ucelenou skalku se svahem, suchými zídkami a případně i jezírkemKvětiny pro svou skalku pak může zakoupit jak u profesionálních pěstitelů, na specializovaných výstavách, jarních trzích anebo zahradních centrech.  Při zakládání skalky musíme ale dbát i na zvláštní půdní nároky některých skalniček.  Proto není vůbec na škodu, pokud si předem prostudujeme některé z materiálů zaměřené na tuto tematiku.

Půda s větším množstvím písku je příliš propustná, půda jílovitá zase téměř vodu nepropouští. Čím více jílnatých částí půda obsahuje, tím více se utužuje.  Pro skalničky je velmi vhodná písčitohlinitá půda. Pro trvalky, které nesnášejí příliš velké sucho, můžeme půdu zlepšit přidáním kompostu.

Aby skalničky neuhnívaly, musí být ve skalce dobře zajištěn odtok srážkové vody od kořenů. Nejlépe toho docílíme, když na základ určený pro výsadbu uložíme vrstvu štěrku anebo stavební sutě. Odvádění tekutin ze skalky je přímo životně důležité hlavně pro suchomilné rostliny, jako jsou třeba pryšce a netřesky. Proto je vhodné tyto rostliny vysadit na horní jižní stranu skalky.

Nespornou výhodou každé skalky je, že až na občasné odplevelení nebude potřebovat žádnou zvláštní péči. Ani se totiž pravidelně nepřihnojuje.  Pouze v případě, že vaše skalka bude spíše písčitá, je potřeba přidat jí na podzim dávku univerzálního hnojiva. Mějte na paměti pravidelnou zálivku skalky, pokud bude umístěna na slunném místě.

Skalky na svahu vypadají velmi přirozeně stejně jako skalky s výškovými rozdíly jednotlivých částí. Pokud máte to štěstí a vlastníte zahradu ve svahu nebo alespoň její část je přirozeně svažitá, pak určitě využijte ke stavbě skalky právě toto místo. Svah musí být dostatečně dostupný pro odplevelování a pevný, aby byl bezpečně schůdný.

Všem, kdo se pustí do tohoto náročného, ale ve výsledku nádherného úkolu, přejeme hodně zdaru!

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 11. 1. 2012, Autor: