reklama

Leden v zahradě – co dělat a na co se připravit

Zima je u nás proměnlivá, jeden rok v lednu přinese tuhé mrazy a závěje sněhu, jindy se jen tak proměnlivě střídá déšť a mokrý sníh. Záleží samozřejmě také na tom, jestli máte zahradu na horách nebo v nížinách. Leden je zkrátka tak trochu nevyzpytatelný měsíc.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Leden v zahradě – co dělat a na co se připravit

Příroda si přesto udržuje svůj rytmus, jen musíme být trochu víc ve střehu. Zvláště letos, kdy je na většině našeho území nepřiměřené teplo a sucho, může se zahrada začít předčasně probouzet. Jenže do skutečného jara je ještě daleko, mrazy téměř s určitostí přijdou, takže se musíme postarat o to, aby rašící rostliny byly dobře chráněné.

Dostatek vody, ochrana před mrazem a sněhem

Pokud se o vláhu nepostará sníh, který přikryje vlhkou pokrývkou záhony i kořeny stromů a keřů, nezbývá než i v zimě pravidelně zalévat. Neopadavé keře, zelené trvalky, okrasné trávy, dokonce i trávník se bez závlahy neobejdou. Jedna z lidových pranostik říká, že když roste tráva dobře v lednu, poroste špatně v červnu. To je ale způsobeno hlavně tím, že trávník vyčerpá podzemní vláhu a na jaře mu pak už nestačí síly a začne uvadat. Samozřejmě nezaléváme tolik, jako v období plné vegetace, vyschnout však zmíněné rostliny nechat nesmíme. Protože v noci teplota přece jen klesá pod nulu, nejlépe je zalévat před polednem, kdy je teplota povrchu země nad bodem mrazu a voda se stačí do večera vsáknout ke kořenům. Když hrozí, že udeří mráz, pečlivě zkontrolujeme přikrývky a obaly na choulostivých rostlinách. Když se stane, že objevíme předčasně vyrašené pupeny na keřích a stromech, pokusíme se je zachránit tím, že je přikryjeme slámou, jehličím nebo senem. Tak chráníme kořeny, aby dřeviny nepromrzly v zemi, ale také kmen a korunu, aby nezmrzly pupeny listů a poupat. Choulostivé ovocné stromy, hlavně broskvoně a meruňky, natíráme vápenným mlékem, které ochrání kmen před promrznutím. Když sníh napadne, čeká nás také pravidelná kontrola zahrady. Z větví setřásáme mokrý sníh, aby stromy a keře nepolámal. A raději dříve, než napadne vysoká pokrývka, pročistíme a případně posypeme pískem nebo štěrkem (na zahradě nikdy solí!) cestičky, po kterých potřebujeme chodit. To zas, abychom si my nepolámali nohy.

Co nás potěší

Zahrada žije i v zimě nejen rostlinami. Přilétají ptáci, zabloudí k nám hladový zajíc, někde i vysoká. Opeřenci nám v zimě škodu nenadělají, naopak jsou radostnou ozdobou. Připravte jim tedy zastřešená krmítka, aby jim zrní a lůj nezapadal sníh a nezapomeňte v mrazivých dnech také na nějaké pítko s čerstvou vodou. Se zvířaty je to horší, keře a stromy je potřeba před okusem ochránit obalem. Jistě ale nechcete, aby v okolí vaší zahrady hladověla, dopřejte jim tedy nějaké ty košťály zelí, jablka, suchou trávu nebo větvičky keřů, které jste před zimou ostříhali. Zvířata se přibližují z polí a luk, takže jim potravu doneste někam za plot, na kraj pole nebo k lesu, kde se k ní v klidu dostanou. V teplém lednu jako letošní na mnoha zahrádkách najdeme i první květy čemeřice a talovínu, vykvétají kaliny vonná a bodnantská, krásně růžové kvítky lýkovce, žluté, oranžové a červené vilíny, brzy se mohou objevit i žluté kvítky na jasmínu nahokvětém. Všechny tyto keře vám nejen krásně ozdobí zahradu, ale těsně před rozkvětem poupat je můžete také nařezat do vázy, budou postupně rozkvétat a na mnoho dnů vám vyzdobí pokoj.

Tvarujeme a připravujeme sadbu

Začátek zimy je také vhodný čas na kontrolu tvaru okrasných keřů a stromů. Šeříky a komule Davidovy s příliš vyhnanými vlky můžeme zkrátit až o třetinu, do jara stihnou ještě nasadit na nové výhony s pozdějšími květy. Takové zmlazení prospěje i břízám a vrbám. Zejména převislé odrůdy potřebují příliš dlouhé větve zkrátit, aby se nedotýkaly země a nebyly příliš propletené. U všech keřů najdeme občas nějaký zapomenutý šlahoun nebo usychající letorost, který potřebuje ostré nůžky, aby dřevina vypadala na jaře pěkně. Semenáčky muškátů už nám z půdy vykukují od prosince, teď je čas vysít také lobelky, begónie nebo petúnie – jejich růst je pomalý, takže pokud chceme mít v truhlíkách v květnu již pěkné nakvetlé rostliny, je třeba je předpěstovávat už nyní. Loňské muškáty uskladněné v chladné místnosti nyní seřízneme na polovinu a přeneseme ze tmy do světlé místnosti. Nasadí na nové výhony a pěkně se rozkošatí, ve tmě by stále hnaly holé větvičky do výšky. Zatímco ještě sklízíte zimní cibuli, růžičkovou kapustu a pórek, jistě již máte rozmyšleno, co bude pěstovat na užitkové zahrádce na jaře. V obchodech se už v lednu objevují semínka nejrůznějších druhů zeleniny a bylinek, neváhejte, a udělejte si čas na nákup, dokud je z čeho vybírat.

 

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 4. 1. 2012, Autor: