reklama

Čerstvé květiny déle čerstvé? Jde to!

Ve chvíli, kdy si natrháte barevné a voňavé skvosty ze zahrádky, z louky, nebo si je jen donesete z obchodu, určitě chcete mít květiny ve váze co nejdelší dobu. Nic nedokáže zamrzet víc než zvadlá kytice hned další den po natrhání. Jak to tedy zařídit tak, abyste se z prvních důkazů jara radovali co nejdéle?

Už když květiny kupujete, dávejte pozor na to, jak vypadají listy, nejen květy. Pokud jsou listy na větší části rostlinky otrhané, raději se poohlédněte po jiné. Mohly být totiž žluté nebo zvadlé či seschlé, proto jich obchodník rostlinku raději zbavil. Laik nic nepozná, ale pro zkušeného květináře to může být známka toho, že květinka uvadne brzo poté, jak ji přinesete domů.

Lokalita a období

Zaměřte se spíše na lokální květiny. Ty květy, které nemusely cestovat přes půl světadílu, vám logicky vydrží mnohem déle, než ty, které za sebou mají dlouhou cestu ze záhonku až k vám. Dívejte se, odkud květiny pochází, a pokud to není nikde vyznačeno, nebojte se zeptat. Květinář by vám měl ochotně prozradit, kde své voňavé královny nakoupil.

Zaměřte se i na květiny, které právě teď kvetou. Narcisky, hyacinty, tulipány – to je právě to, co patří k jaru. Růžím a ostatním rostlinám, které kvetou později, se ve váze tolik dařit nebude.

Zaručené i nezaručené rady

Objevily se i tipy na přidání několika kapek Spritu do vázy s vodou, ale raději se držte těch zaručených a vyzkoušených rad. Pokud dostanete v květinářství výživu pro květinu, nevyhazujte ji, ale skutečně ji použijte. Nedali vám ji jen tak z dlouhé chvíle.

Nedávejte květiny k oknu a nevystavujte je tak přímému slunci, které už v těchto dnech dokáže být dostatečně silné. Přílišná zima květinám taky příliš krásy a síly nedodá, takže je dejte do takových podmínek, které vyhovují i vám – teplota i vlhkost tak akorát.

Voda nade vše

Vyměňujte často vodu. Nejen že se tak vyhnete mnohdy mohutnému zápachu, který doprovází každé vylití vody poté, co v ní rostlina strávila déle než týden, ale také rostlince ulevíte a dodáte živiny. Používejte čisté vázy, které nečistěte saponáty, a hlavně vodu pokojové teploty, nejlépe chvíli odstátou.

Martina Gajdošová

Publikováno: 20. 4. 2011, Autor: