reklama

Velký efekt malých rostlin

V případě malých rostlin platí stejné pořekadlo jako pro lidi, které říká, že co je malé, to je milé. V případě rostlin navíc platí to, že co je malé, je také cenné. A u nás, národa, který miluje zahrádkaření, obzvlášť. Často dokážeme zvelebit i ty nejmenší kousíčky miniaturních ploch kolem našich domů, jen abychom se alespoň na chvíli dostali do kontaktu s přírodou. A snad právě proto dokážeme ocenit krásu malých rostlin, které nejen pro nás, ale i pro naše okolí dokážou vytvořit velký okrasný efekt.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Velký efekt malých rostlin

Existuje samozřejmě velké množství rostlin, které jsou malé svým vzrůstem, my se však dnes zaměříme jen na některé. Blíže se seznámíme s takovými, druhy, které nezůstanou bez povšimnutí na žádné zahradě, na žádném, byť sebemenším nebo naopak sebevětším prostoru. Svým celkovým vzhledem, tvarem růstu anebo bohatou násadou květů ani nemohou zůstat bez povšimnutí.

Naši procházku mezi malými rostlinami s velkým efektem začneme u japonské azalky (Azalea japonica). Japonské azalky patří opravdu k těm nejkrásnějším stálezeleným kvetoucím keřům. Jejich sortiment je vskutku obrovský, stejně jako je rozmanitá paleta jejich barev a tvarů. Základním požadavkem těchto něžných rostlin je kyselé prostředí. Na obsah vápníku v půdě reagují velmi negativně. Nejlépe prosperují na stanoviště, které je alespoň částečně v průběhu dne chráněné před přímým slunečním svitem.  Převážná většina kultivarů rozkvétá v dubnu a v květnu, a to velmi bohatou násadou květů.

Velký efekt malých rostlin
Velký efekt malých rostlin (Zdroj: )
Velký efekt malých rostlin
Velký efekt malých rostlin (Zdroj: )
Velký efekt malých rostlin
Velký efekt malých rostlin (Zdroj: )

Další z listnatých rostlin, které dokážou vytvořit opravdu okouzlující tvary a upoutají jako rostliny svým zajímavým a efektním vzhledem, jsou miniaturní jilmy, konkrétně druh Ulmus parviflora ‚Hokkaido‘, které jsou jedněmi z vůbec nejmenších pro ozdobu pěstovaných listnatých dřevin. Velmi často si tento druh vybírají pro tvorbu a pěstování milovníci bonsají. Na našem trhu se tento druh jilmu vyskytuje bohužel pouze velmi ojediněle. Ale pro jeho mimořádný vzhled, drobný a zajímavý vzrůst bychom ho neměli opomenout alespoň zmínkou. Miniaturní pouze několik milimetrů dlouhé lístečky jsou poskládány kolem stejně miniaturních větviček. Celkový dojem z rostliny je proto doslova okouzlující. Vzhledem k nevšedně miniaturním rozměrům je tento jilm vhodný pro nejmenší kompoziční celky.

Cedrus deodara varieta ‚Golden Horizon‘ je nízká, částečně plazivá odrůda cedru se zářivě žlutozeleným zbarvením. Na chráněnějších polohách budete s jeho pěstováním jistě úspěšní. Patří k velmi efektním kultivarům cedru. Počítejte však s tím, že ze začátku pěstování bude vyžadovat zimní ochranu. Nepočítejte ani s tím, že byste jej pěstovali v nádobě, tento způsob pěstování může být pro cedr velmi rizikový.

Na závěr jsme si nechali možná nejznámější druh jehličnanu pěstovaného pro malý atraktivní vzrůst, a tím je Picea galuca’Laurin‘. Tento kultivar je tvarem velmi podobný svému možná ještě více známějšímu příbuznému konicky rostoucímu smrku, liší se od něj však velikostí. Tento kultivar roste ještě mnohem pomaleji a rovněž jeho rozměry v dospělosti jsou miniaturní. ‚Laurin‘ je skvělou miniaturou hodící se obzvláště pro pěstování v mísách, korytech a v miniskalkách. Pro svůj zdravý růst vyžaduje dostatek světla a zejména v malých nádobách je citlivější na dlouhodobé přeschnutí.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 26. 11. 2013, Autor: