reklama

Pozor na invazivní rostliny v zahradách

Nejen rozlehlé úseky v přírodě mohou bojovat s rostlinnými druhy, které jsou pro ně často doslova pohromou, ale i naše zahrady mají své nezvané hosty. Jak se jich zbavit anebo je alespoň udržet v příslušných mezích, to je námětem dnešního článku.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Pozor na invazivní rostliny v zahradách

Co to vlastně invazivní rostliny jsou

Za invazivní rostliny považujeme takové, jež se masivně šíří v přírodě na úkor jiných rostlin. Ve všech případech jsou to rostliny k nám zavlečené, tedy druhy nepůvodní, které se k nám dostaly vzduchem, vodou, nebo jiným způsobem z jiných zemí a krajů. Jelikož tyto rostliny nejsou obsaženy v jídelníčku žádných živočichů vyskytujících se u nás a nejsou spojeny ani s žádným druhem hmyzu, což znamená, že je nenapadají ani žádní škůdci, tyto rostliny se mohou neustále dále a dále šířit a rozmnožovat bez přirozených nepřátel.  Znamená to, že rostliny nejsou zapojeny do žádných ekologických vazeb v daném prostředí.

Rožec plstnatý (Cerastium tomentosum)

Bohaté polštáře nejčastěji na skalkách a zídkách vytváří rožec plstnatý.  Na skalkách je však doslova schopen svým bujným růstem převálcovat ostatní a zvláště drobnější druhy skalniček. Velmi podobně jako tato rostlina je schopna bujet i plamenka šídlovitá (Phlox subulata).

Ozdobnice čínská (Miscanthus chinensis)

Ozdobné trávydokážou v zahradě udělat mnoho parády, ale když nám přerostou přes hlavu, a to opravdu mnohé z nich umí, bývá s nimi svízel. Necháme-li je ještě vysemenit, je na pohromu zaděláno. Ozdobnice čínská je jedním z těchto nezvaných hostů. Její panašované druhy se pěstují pro vysokou dekorační hodnotu, řežou se do vazeb a vypadají v nich opravdu zajímavě. Trsy ozdobnice čínské jsou však velmi tuhé, husté a utlačují vše, co roste v jejich okolí. Proto je nejlepší vzít na ně rýč a jejich růst odrytím nemilosrdně omezit. Jen tak docílíme toho, že ozdobnice budou v naší zahradě růst jen v jim vymezeném prostoru.

Pozor na invazivní rostliny v zahradách
Pozor na invazivní rostliny v zahradách (Zdroj: )
Pozor na invazivní rostliny v zahradách
Pozor na invazivní rostliny v zahradách (Zdroj: )
Pozor na invazivní rostliny v zahradách
Pozor na invazivní rostliny v zahradách (Zdroj: )

Máta (mentha)

Velmi vitální je v růstu také máta. Ta dokáže při vhodných podmínkách zaplevelit takřka celou zahradu, množní se oddenky a ty se šíří velmi rychle do okolí. Pokud jste se rozhodli pro její pěstování na své zahrádce, doporučujeme pěstovat ji v zapustěném kbelíku, kterému jste předtím vyřezali dno. Kořeny mohou čerpat vláhu ze země, ale oddenky budou v dalším růstu velmi omezené díky síle plastu.

Zlatobýl kanadský (Solidago canadensis)

Semeny a oddenky se dokáže doslova urputně množit zlatobýl kanadský nazývaný také celík. Jakmile zesílí, nasazuje na stále mohutnější květy, vyrůstá do větších výšek a přenáší svůj růst do okolí zahrad. Šíří se dále do přírody a zde se stává invazivní rostlinou v pravém slova smyslu.

Třezalka kalíškatá (Hypericum calycinum)

U třezalky kalíškaté je nutné vytrhávání výmladků pro omezení jejího rozpínavého růstu.

Ježatá okurka (Cucumis anguria)

Možná jste se už setkali s ovíjivou letničkou zvanou Anguria, možná ji ale znáte spíše pod označením ježatá okurka. Její kroutící se úponky se rády plazí kolem ok v drátěných plotech anebo se ovíjí kolem stromů a keřů. Má ráda teplé a slunné prostředí. Množí se tak, že její semena zůstanou v půdě a další rok se ježatá okurka objeví opět poblíž a v mnohem větší síle než před rokem. Stejné podmínky růstu má rád i podobně vitální okrasný svlačec zvaný také povíjník.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 22. 7. 2015, Autor:

Mohlo by vás dále zajímat

Korálovec ježatý

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Korálovec ježatý je méně známá houba z jihovýchodní Asie. Kromě její dobré chuti je využívána převážně v lékařství, například při léčbě Alzheimerovy choroby a spoustu dalšího.