reklama

Okrasné keře ve vaší zahradě

Pokud jste již v říjnu zasadili sazenice okrasných keřů, pak jste udělali rozhodně dobře a v současném období se již můžete těšit na malé výhonky s lístečky, které vám budou rašit ze země. Pakliže jste tak neučinili, stačí zajít do nejbližšího zahradnictví a koupit okrasné keříky v květináči.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Okrasné keře ve vaší zahradě

Jak už jsme si řekli v úvodu, pokud se nám podařilo sazenice vysadit do poloviny října, stihly si dřeviny ještě před nástupem zimy vytvořit dostatek jemných kořínků, aby ji bez problémů přečkali a hned zjara se začaly rychle zvětšovat.

V případě, že vaši zahradu chcete osadit již vzrostlými keříkykvětináčů, postup bude následující.

Nejdůležitější je před výsadbou okrasných keřů udržet jejich kořeny ve vlhkém stavu až do výsadby. Po zasazení třeba rostlinu pevně přitlačit a důkladně zalít. Keře by měly být vysázeny tak, aby měly dostatek místa pro svůj růst. Tady se třeba řídit podle toho, do jaké výšky mohou dorůst, aby vyšší keře po čase neutlačovali ty, které jsou níže. Po výsadbě je dobré keře trochu zastřihnout. Zastřihují se všechny výhony ve dvou třetinách až v polovině jejich délky, slabě rostoucí druhy se stříhají hlouběji, podobně jako druhy bujně rostoucí.

Výsadba keříkovitých růží

Stromkové růže mají vysazovat  40 – 50 cm od sebe. Stále tedy hovoříme o přesazení z květináčů. Pokud je budeme chtít vysadit v několika řadách, pak je třeba mezi nimi nechat vzdálenost 100 cm. Místo očkování by mělo být nahoře. Keřové růže je třeba vysadit tak hluboko, aby místo očkování bylo dostatečně zakryté zeminou.

Okrasné keře ve vaší zahradě
Okrasné keře ve vaší zahradě (Zdroj: archiv redakce)
Okrasné keře ve vaší zahradě
Okrasné keře ve vaší zahradě (Zdroj: archiv redakce)
Okrasné keře ve vaší zahradě
Okrasné keře ve vaší zahradě (Zdroj: archiv redakce)
Okrasné keře ve vaší zahradě
Okrasné keře ve vaší zahradě (Zdroj: archiv redakce)

Solitérní keříky

Jako solitéry vysazujeme keříky, a to jak nižší, tak i vyšší listnatéstálezelené keře a jehličnany sloupovitých habituálních tvarů. Stromy a vyšší keře vysazujeme zejména na podzim, ale i na jaře do zmrzlé půdy do vyhloubených jamek. Velikost jámy a úprava půdy v ní závisí na druhu vysazovaného jedince.

Právě místo spolu s kvalitou půdy rozhoduje o tom, zda se (kvalitní) rostlinka ujme a jak bude prospívat v prvních letech po výsadbě. Výsadba solitérů závisí také na tom, zda jsou vysázené s balem nebo bez něj. Následuje vydatná zálivka, která umožní, aby se půda dostala i do mezer mezi kořeny. Půdu je rovněž  třeba doplnit substrátem až po okraj.

Pokud toužíte po překrásných solitérech s barevnými květy, vřele doporučujeme rovněž rododendrony či šeříky.

Podobně se postupuje i v případě, že se dáte do výsadby keříků v balu, a to pro účely živého plotu. Jako doplněk zděného plotu v rostlinné podobě se hodí keříkovité azalky. Jako kompletní živý plot jsou zase vhodné téměř všechny druh okrasných tújí nebo plané růže.

Pokud nevíte, jaký okrasný keř pro vaši zahradu zvolit, přečtěte si náš článek „Nejkrásnější okrasné keře pro vaši zahradu„.

Text: Lucie Sýkorová

Publikováno: 6. 4. 2011, Autor:

Mohlo by vás dále zajímat