reklama

Péče o trávník před zimou

Trávník je odjakživa fenomén mezi vegetačními prvky. V minulosti byl ukazatelem bohatství svého majitele a dnes je stále považován za korunu krásy celé zahrady. Ačkoliv v současné době stále pokračujeme v běžné údržbě o tento zelený koberec, blíží se doba, kdy se budeme muset zamyslet nad jeho přípravou na zimu. Ta trávník udrží v dobrém stavu i během zimy a na jaře nastartuje jeho rychlý růst.

i (Zdroj: archiv redakce)
Péče o trávník před zimou

Péče o trávník není tak úplně jednoduchá, a pokud chcete mít tento porost opravdu perfektní, musíte mu věnovat hodně svého času i nemalé množství finančních prostředků. Péče o trávník před zimou se může případ od případu výrazně lišit. Jisté odlišnosti závisí na druhu trávníku, na druhovém složení, ale stejně tak i na našich požadavcích a možnostech vynaložení finančních prostředků.

Zatímco přírodní trávník kromě dvou až tří sečí za sezonu už nic jiného nepotřebuje, s intenzivně udržovaným trávníkem je to zcela jinak. Proč tomu tak je? Porost složený pouze z druhů trav není v našich podmínkách zcela přirozený, i v přírodních stepích se kromě trav vyskytují byliny. Do půdy se z okolí neustále dostávají semena plevelů, deštěm se vyplavují živiny do podloží a sem tam do trávníku zavítá nějaký ten škůdce nebo choroba. Pokud chcete, aby měl trávník vyrovnanou barvu, hustotu a aby v něm kromě trav již jiné druhy rostlin nerostly, je nutné mu věnovat značnou péči, které se nevyhnete ani na podzim.

Důležitá vertikutace

Ani na podzim nepřestává pravidelná péče o trávník, mezi níž řadíme seč. Ta přestává až v době výrazného poklesu teplot, kdy trávník zpomaluje svůj růst na minimum. Ještě než ale uklidíme sekačku do zahradního domku a začneme se těšit na další sezonu, musíme provést ještě několik činností, které připraví trávník na zimu.

Užitečnou činností je především prořez trávníku, který známe pod pojmem vertikutace. Při této činnosti vertikální nože povrchově narušují porost a odstraňují z něj mech, narušují listové růžice plevelů a mírně provzdušňují povrchovou vrstvičku zhutněné půdy. Vertikutace se běžně provádí ve dvou směrech. Ve finále se musí pečlivě vyhrabat všechna organická hmota uvolněná po zásahu strojem.

Po tomto procesu se do půdy snadno dostává voda s rozpuštěnými živinami i vzduch. Trávník se pak díky tomuto zásahu spojeném s pohnojením pomalu rozpustným hnojivem dostává rychle do kondice hlavně na jaře, kdy má vyrovnanou tmavě zelenou barvu a rychle zhoustne.

Pro prořez se perfektně hodí výkonné vertikutační stroje, které si můžete půjčit. Na malý nebo příliš členitý trávník postačí vertikuatční hrábě. Úspěch vertikutace spočívá také ve správném období, kdy se provede. Všeobecně se doporučuje měsíc září a říjen, tedy doba, kdy trávník ještě stihne absorbovat živiny a stále se nachází v růstové fázi.

Péče o trávník před zimou
Péče o trávník před zimou (Zdroj: )
Péče o trávník před zimou
Péče o trávník před zimou (Zdroj: )
Péče o trávník před zimou
Péče o trávník před zimou (Zdroj: )

Nezapomeňte také provádět…

Před zimou pravidelně hrabejte spadané listí, které se sice skvěle hodí na založení listovky nebo kompostu, ale trávníku moc neprospívá. Pod spadaným listím se snadno rozvíjí houbové choroby, které se mnohdy projeví až na jaře.

Pokud vás trápí silně zhutněný půdní povrch, je na čase provést provzdušnění, teda aerifikaci, spojenou s pískováním. Při této činnosti aerifikační stroj vytlačuje nebo naopak vykrajuje z půdního profilu válečky půdy. Povrch trávníku se pak pískuje ostrohranným křemičitým pískem a v některých případech se i dosévá. Trávník se po tomto procesu rychle zregeneruje a dostává do kondice.

Perfektní vzhled zeleného koberce také ovlivňují jeho okraje. Pokud trávník od okolních výsadeb neodděluje obrubník, odrýpněte jeho okraje rovným rýčem. Před poklesem teplot pod bod mrazu nezapomeňte vypustit automatický závlahový systém.

Řešení pro nerovný terén

Především na plochách s častým výskytem hlodavců dochází k lokálním propadům povrchu trávníku. Před zimou se pusťte do plošného pískování, které menší nerovnosti dorovná. Písek se navíc při vertikutaci dostává do půdního profilu a půdu vylehčuje. Je potom přístupnější pro vodu i vzduch. Tento proces je mnohdy nutné také provést na jaře.

Text: Lucie Peukertová

Publikováno: 8. 10. 2015, Autor: