Růže jsou zcela právem královnami květin. Ovšem jen ty krásné, zdravě vypadající. A právě ty vyžadují náležitou péči. V každém ročním období jim musíme věnovat pozornost a dopřát vše, za co se nám odmění krásnými květy a zdravě vypadajícími svěže zelenými listy.
Co všechno nesmí růžím chybět
Růžím nesmí scházet především půdní vláha. Je-li sucho, potřebují důkladně zalít alespoň jednou týdně. Na zálivku si vyhradíme pokud možno dopoledne, aby listy růží stihly do večera oschnout. Růžovým květům vyhovuje vlhký vzduch, a tak je dobré po horkém dni pokropit půdu ještě pod nimi, tak aby voda nebyla na listech, ale jen na zemině. Pokud voda neulpí na listech, zabráníme vzniku houbových chorob. Pamatujeme také na to, že mladé růže, které ještě nejsou dokonale zakořeněné, potřebují více vláhy než ty staré, pevně usazené v zemi svým kořenovým systémem. Růžím nesmí chybět kyprá půda, takže alespoň 1 x týdně ji v jejich okolí zkypříme.
Na výživu jsou růže nenáročné
Poté, co vyvinou květní pupeny, hnojíme je podruhé. Pro tuto příležitost jsou ideální dvojsložková hnojiva anebo speciální hnojiva na růže, jako například Kristalex, Algoflash, Rosarex, Rose fertilizer. Po přihnojení ještě dodatečně růže zalijeme, čímž rozpustíme živiny. Nenecháme je ale s prudkou zálivkou odtéct.
Jakmile růže odkvetou
Odkvetlé květy růží odstřihujeme co nejdříve, a to společně s jedním až dvěma listy. Tím zabráníme tvorbě semen, které neúčelně rostliny oslabují. Růžový keř může snadno znovu vyrazit ze silného očka. Máme-li mnohokvěté růže, odstraňujeme z nich nejprve středové odkvetlé květy bez listů. Pokud z růží odstřihujeme květy do vázy, činíme tak v blízkosti báze, kde by měl zůstat jeden velký list. Z tohoto místa pak vyraší nový kvetoucí výhon.
Když jsou růže napadány chorobami a škůdci
Jsou-li nepříznivé povětrnostní podmínky, trpí ušlechtilé růže různými nemocemi. K těm nejčastěji patří padlí, pravé padlí, rez a ze škůdců jsou to pilatky, křísy, mšice. Proti sajícím škůdcům, což jsou mšice a křísové je dobré použít přípravek Neudosan, který šetří užitečný hmyz.
Proti houbovým chorobám se vyplatí zasáhnout i preventivně. V případě, že zpozorujeme chřadnutí rostlin, provádíme postřik 1 x týdně některým z biologických prostředků, například Supresivitem, ten patří k těm, které u růží povzbudí i jejich přirozenou odolnost. K posílení odolnosti růží velmi příznivě působí i zakrytá půda a dostatečná zálivka.
Při zakročení proti padlí pravému je vhodné použít přípravek na bázi lecitinu, účinné látky získávané ze sójových bobů. Bioton je jedním z těchto přípravků. Při napadení rzí se osvědčil Kuprikol 50. Růže, které jsou extrémně náchylné k napadání padlím, je dobré co nejdříve vyměnit za odolnější odrůdy.
Právě proto, že růže patří k těm nejoblíbenějším květinám všech dob, jsou neustále s obrovským úsilím šlechtěny a zdokonalovány. A součástí jejich šlechtění je právě i zvýšená odolnost vůči chorobám a škůdcům. Možná i vy v nově vyšlechtěných druzích objevíte tu svou růži.
Text a foto: Zuzana Bohdalová
Publikováno: 24. 6. 2015, Autor: