reklama

Kouzelné hyacinty – hra vůní a barev

Rychlené hyacinty nám mohou přinést kousek něhy uprostřed zimy, stejně tak nás však mohou rozveselit jako jedny z prvních jarních cibulovin na našich zahradách.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Kouzelné hyacinty – hra vůní a barev

Hyacinty jsou velmi specifické svou intenzivní vůní. Jejich těžko napodobitelná vůně jako by signalizovala již rozmrzající půdu a ožívající první jarní výhonky. Hyacinty okouzlují nejen svou vůní, ale i nádhernou paletou barevných květů. Od čistě bílé, přes jemně lososovou, růžovou až po nepřehlédnutelně temně modrou nebo tóny lila. Stále více se v posledních letech prosazuje i barva žlutá. Tato rostlina jako by přímo marnotratně hýřila svou krásou a snažila se ji všechnu naráz vydat ze sebe ještě dříve, než se přiblíží její neodvratný zánik.

Hyacint pochází ze západní Asie. Hyacinthus je latinská obdoba řeckého Huakinthos, jména mladíka, kterého miloval bůh slunce Apollon a jehož zabil letící disk. Z krve zabitého vyrostla květina a Apollón ji nazval po svém příteli.

Hyacint má mezi početnými vonnými květinami významné místo. Jeho sladká a silná vůně je nepostradatelná ve voňavkářském průmyslu. Šlechtěné odrůdy Hyacinthus orientalis mají vůni nejvýraznější.

Cibule, jejich zásobní orgány jsou pro ně zdrojem téměř veškerých živin a tekuti, které potřebují.  Vody potřebují velmi málo. A tak, pokud máte ve váze rostliny s cibulkami. Nechte jen trochu vody na dně. Ti, kdo se o hyacinty zajímají, vědí, že barvu budoucího květu hyacintu lze poznat už u zeleného poupěte, a to tak, že z bílé cibulky bude vždy jen bílý květ, z načervenalé červený květ a z modré samozřejmě květ modrý.

Z hyacintů lze přichystat a upravit nespočet nejrůznějších aranžmá. Pamatujete na to, že někdy méně je více. Kombinujte raději nejvýše dvě barvy, nebo volte květy v jednom tónu, aby celek nepůsobil příliš přeplácaně. Hyacinty působí dobře i v početnější skupině. Květy odlišných barev různě voní. Nejaromatičtější jsou však květy modré. Nejen pěkná rostlina, ale i vhodně zvolený květináč dotvoří celkový dojem. Zeminu v něm můžete zamaskovat třeba mechem nebo malým proutěným věnečkem.  Nikdy však nesázejte rostliny do nového hliněného květináče, který jste nejdříve důkladně nenamočili.  Naplňte umyvadlo vodou a do ní ponořte nový květináč na tak dlouho, dokud z něj nepřestanou unikat bublinky ke hladině.  Pokud byste tak neučinili, všechna vlhkost z počáteční zálivky by byla pohlcena porézními stěnami a ne rostlinou.

K výsadbě si pořizujte pouze ty největší cibule hyacintů. Čím větší je cibule, tím větší květ rostlina bude mít.  Dříve než odumírající květy hyacintů odstřihnete, nechejte je nejprve zcela uschnout. Suchou cibuli pak uložte. Kromě běžného způsobu, kdy hyacinty ponecháme v květináči nebo je umístíme do truhlíku, je ještě jedna možnost. Substrát můžeme nahradit pouze vodou s přídavkem živin. Pokud chcete, aby vám kvetoucí hyacint ozdobil vánoční stůl, musíte počítat s jeho vysazeními v říjnu. Trvá totiž 6-8 týdnů, než hyacint vyraší. Pak by se měl uložit do temna a chladu.

Prhlédněte si naši fotogalerii a vyberte si, jaký hyacint bude zdobit tu vaši zahradu.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 17. 2. 2012, Autor: