reklama

Dřín už brzy vykvete

Dřín neboli svída je rod keřů a stromů, hojně rozšířených v celém pásmu severní polokoule. Odedávna se pěstuje jako okrasný keř a z mnoha desítek druhů bylo vyšlechtěny další stovky kultivarů. Zahradu zdobí na jaře květy, zajímavé olistění a později barevné plody.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Dřín už brzy vykvete

U nás je domácí jediný druh, dřín obecný neboli svída obecná (Cornus mas), importovaným druhům se ale dobře daří prakticky na celém území naší republiky kromě horských studených oblastí. Jsou to keře odolné, nepotřebují žádnou zvláštní péči. Vybírat můžete z kultivarů s panašovanými listy, různou barvou květů a plody jedlými i nejedlými.

První jarní květy

Žluté střapaté květy dřínu obecného vykvétají často již koncem února na v té době bezlistých větvích a jsou to jedni z prvních poslů jara. U nás oblíbené okrasné druhy s trsy bílých květů na koncích větviček s pěknými oválnými jasně zelenými listy – svída bílá (Cornus alba) a svída krvavá (Cornus sanguinea) vykvétají v květnu. Jsou v květu i pozdějšími trsy bílých nebo modročernýchčerných bíle tečkovaných drobných peckovic velice dekorativní, svída krvavá má navíc k podzimu jasně červené listy a v zimě je ozdobná červenými mladými větvičkami. Jen pozor na umístění – zejména květy svídy krvavé nemají zrovna příjemnou vůni, blízko k oknům si keř tedy nedávejte. Ozdobné, tentokrát žluté, větve má také často pěstovaný kultivar svídy výběžkaté (Cornus sericea) Flaviramea, která je v dubnu až květnu obsypaná trsy bílých kvítků. Velice efektní jsou drobná zelená květenství dřínu japonského (Cornus kousa), obklopená čtyřmi nápadnými bílými listeny. Plody jsou peckovice, srůstající do růžově červených kulovitých a dlouze stopkatých plodenství, vypadají zkrátka jako zvláštní třešničky. Kultivar Gold Star má navíc ještě nápadné velké listy se žlutým středem a zelenými okraji. Květenství dřínu květnatého (Cornus florida), rozvíjející se ještě před plným rozvinutím listů, je složené z množství droboučkých žlutých kvítků a jeho oporou jsou bílé nebo sladce růžové čtyři nápadné listeny. Červené plody trochu připomínají šípky, vyrůstají ale v trsech na koncích větviček.

Solitér i živý plot

Pro zahrádkáře mají dříny mnoho výhod. Jsou nenáročné na půdu i zálivku, v přírodě rostou na suchých písčitých a kamenitých stráních, takže i v zahradě jim stačí skromná půda, spíše vápenitá. Jmenované druhy jsou keře, ale dají se snadno tvarovat, takže jim vytvoříte i kmínek s větvemi rozloženými do podoby koruny. Jinak se bujně zelenají již od země, když je nebudete prostřihávat, vytvoří hustý keř vhodný jako zelený plot nebo bariéra oddělující okrasnou a užitkovou zahradu. Řez nepotřebují, na druhou stranu jim nevadí, takže keře můžete upravovat, jak se vám líbí. Keře s červeně nebo žlutě probarvenými mladými větvemi jsou nápadné i v zimním období.

Nezapomeňte na tradiční ovoce

Dřín obecný se u nás odedávna pěstoval také jako užitkový keř. Jeho červené peckovice jsou sice hodně kyselé, ale dá se z nich připravit výborný džem, šťáva nebo víno. Znalci pálenek jistě znají mimořádně ceněnou „trnkovici“, připravenou právě z plodů dřínu obecného. Plody se sbírají koncem srpna i později, v plné zralosti. Jsou bohaté na kyselinu vinnou a jablečnou, pektiny, třísloviny, draslík, vápník, hořčík, provitamin A a vitamin C. Pro léčivé účinky se plody suší a užívají se ve formě drceného prášku nebo se z nich připravuje odvar. Droga tlumí některé typy závratí a hučení v uších, případně i s tím spojenou nedoslýchavost, ochablost v bederní oblasti a v kolenou, chorobné pocení, příliš hojné močení a některé formy močové inkontinence.  Pozor: nesmí se užívat při vysokých horečkách, průjmech a obtížném močení. Zato jsou ale vhodné pro posílení imunitního systému i při rekonvalescenci po chřipkách. Dřín obecný přitom nemusíte mít v užitkové zahrádce nebo v ovocném sadu, hodí se jako ozdobný solitér do trávníku, na hustý porost živého plotu i jako dominanta větší skalky ve svahu.

TIP

Lahodný zdravý sirup

Hodně zralé plody dřínu obecného (říká se, že nejlepší jsou, až když samy opadávají) propasírujte , hustou šťávu zahřejte na 70 °C (ne víc, abyste uchovali vitamin C) a kilo šťávy přidejte půl kila ovocného cukru. Když se úplně rozpustí, přelijte do vypařených lahví a dobře zazátkujte. Skladujte v chladničce nebo ve studeném sklepě. Sirup je příjemně nakyslý a výborně chutná jako limonáda nebo přidaný do čaje.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 25. 1. 2012, Autor: