reklama

Krásnoplodka – okrasný keř dělá čest svému jménu

Mezi bílými, oranžovými a červenými plody na okrasných keřích vám v zahradě může zazářit neobvyklá fialová, tak jasná, že z toho až přechází zrak. Keř s výstižným názvem krásnoplodka má totiž konečně i mrazuvzdornou odrůdu.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Krásnoplodka – okrasný keř dělá čest svému jménu

Krásnoplodka (Callicarpa) je rod teplomilných keřů, v přírodě jsou různé opadavé i neopadavé druhy rozšířené v Číně, Japonsku, Austrálii i v jižních krajích Severní Ameriky. Japonci vysazují řadu druhů do zahrad nejen pro dekorativní plody, ale také proto, že keře se dobře tvarují nejen jako bonsaje, ale také ve svém běžném metr až dva vysokém vzrůstu. Pomocí drátků a provázků z nich vznikají spirály, stříhají se do kuželů nebo plochých korunek naroubovaných na kmínku. Pro takové tvarování se nejlépe hodí stálezelené druhy s drobnějšími listy, efekt je pak celoroční.

Jediný druh v našich zahradách

Nejen u nás, ale i v dalších zemích evropského mírného pásma se krásnoplodka objevila až s módou nových druhů okrasných keřů, zhruba v posledních třiceti letech. Pěstuje se jediný druh – krásnoplodka Bodinierova. Pochází z Číny, je to opadavý druh zvyklý ve své domovině na vyšší nadmořské výšky a tedy i na chladnější počasí. U šlechtěných odrůd je udávána mrazuvzdornost až do –24 °C, takže se nemusíte bát ji vysadit. Na zimu je ale lepší ji přikrýt, holomrazy by ji mohly zahubit.

Nenáročná rostlina

Krásnoplodka se hodí do každé zahrady, kde jí můžete vyhradit osluněné místo. Nerozrůstá se příliš ani do výšky ani do šířky, může tedy tvořit pěkný základ i menšího záhonu s okrasnými trávamiletničkami, kde svými fialovými plody bude zářit ještě dlouho potom, co vše ostatní odkvete. Vyhovuje jí půda neutrální až mírně kyselá, dobře propustná a stále vlhká. Pod kořeny se tedy vyplatí dát drenáž, na povrch zeminy zase vrstvičky rašelinového mulče, který udrží vláhu. Výhodou je, že tento keřík si poradí i se znečištěným ovzduším, takže ho můžete vysazovat i v městských zahrádkách nebo v předzahrádce, kolem které vede frekventovaná silnice. S trochou každoročního přihnojování kompostemrašelinou a pravidelnou zálivkou se krásnoplodce bude u vás dařit řadu let.

Půvab od jara do zimy

Až budete keřík v kontejneru v zahradnictví kupovat, všímejte si dobře, o jakou jde odrůdu. Většina jich je totiž dvoudomá, takže abyste se dočkali nejzajímavější ozdoby keře – podzimní a zimní fialové trsy bobulí, potřebujete dva keříky. Byly ale vyšlechtěny i samosprašné odrůdy, například Profusion, pokud tedy máte pro keře méně místa, poohlédněte se právě po této odrůdě. Krásnoplodka vykvétá na nových letorostech, které každoročně obnovuje od země. Brzy na jaře je tedy dobré keř seříznout nízko nad zemí a nechat ho výhony plně obnovit. Brzy se zazelenají a v červnu v paždí podlouhlých lístků vykvetou trsy kvítků. Některé odrůdy mají listy postupně se zbarvující od světlezelené do červené. Plody se z květů tvoří postupně až do září a když v říjnu listy opadají, zůstávají jejich fialové trsy ještě dlouho do zimy na keřích. Nevšímají si jich totiž ani zvířata ani ptáci – jsou velice hořké.

V nádobách i jiné druhy

V jižních státech USA se hojně pěstuje krásnoplodka americká, prošlechtěná do řady odrůd s většími i menšími bobulemi, fialovými, růžovými nebo bílými. V Japonsku je zase oblíbená krásnoplodka japonská s bílými nebo růžovými výraznými květy. U nás se tyto druhy objevují jen vzácně, venku by zimu nepřežily. Můžete je ale pěstovat ve velké nádobě jako ozdobu terasy, v létě se jim bude líbit venku, po opadu listů je přenesete do světlé místnosti, kde se teplota drží nad bodem mrazu. Ideální je místečko v zimní zahradě, kde si užijete půvab plodů i v zimě. Na jaře pak rostlinu přesadíte do čerstvé zeminy, seříznete a po mrazech vynesete zase na terasu. Zatímco krásnoplodka Bonidienrova je skutečně jen okrasná rostlina, kořeny a listy jiných druhů se používají k přípravě bylinných čajů. Pokud tedy v některých směsích tuto rostlinu najdete, jde určitě o jiný druh, než s jakým se setkáváte u nás. V Americe najdete vysázené krásnoplodky americké v okolí pastvin, aroma z jejich listů totiž odpuzuje hmyz dotírající na zvířata. Výtažek z listů se používá i do repelentů proti komárům.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 16. 1. 2012, Autor: