reklama

Vylepšené květináče – dárek, který potěší

Zima sice ještě neukázala svou pravou tvář, ale právě to je signál, že je třeba myslet na jaro. Vždyť uplyne jen pár týdnů a začneme za oknem předpěstovávat sazeničky. Na jaře budeme rýt, sázet, sekat, na zdobení nezbude čas. Přece nechcete, aby vaše krásné balkonovky rostly v nevzhledných nádobách. Jejich vylepšování tedy věnujte dlouhé zimní večery, budete mít zásobu pro sebe a leckomu uděláte radost vlastnoručně vyrobeným dárkem.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Vylepšené květináče – dárek, který potěší

V módě jsou interiérové doplňky v sytých barvách, zářící stylizovanými motivy květin, puntíky, kostičkami nebo proužky. Květináče s pokojovkami jsou pěknou tečkou, doplňující závěsy, polštářky a barevné svíčky. Ale i moderní zahrada má ráda pestré detaily. Jistě, kvetoucí rostliny dodají krásné barvy, ale když si navíc promyslíte, v čem vám květiny na okně, na balkoně, na schodišti nebo na terase pokvetou, vytvoříte zajímavé barevné kombinace. Někdo má raději zdobení decentnější, i tak ale může fádní keramické a plastové květináče zkrášlit do originální podoby.

Začněme tón v tónu

S keramickými květináčitruhlíky se dají dělat jednoduchá kouzla s pomocí vodou ředitelných barev a modelářské hmoty. Pokud chcete zachovat jednoduchou barevnost, nejlépe se vám bude pracovat s modelovací hmotou keramickou. Nebojte se, zasychá na vzduchu, nemusí se vypalovat. Vytvarujete z ní i drobné ozdoby, což je na květináče ideální, navíc se prodává v terakotové barvě – tedy jako obyčejné květináče. Zkuste třeba vykoulet v prstech pár kuliček  na květináč je nalepit do tvaru vinného hroznu. Plátek na list vyválíte válečkem na prkýnku, pak ostrým nožem vyříznete tvar a do ještě měkké hmoty nožem nebo špejlí naznačíte žebrování listu. Na květináč tak můžete udělat i plastické stylizované květy, ale také třeba jen vlnovky či ornamenty z na tenko vyválených válečků. Hmota zasychá jeden den, pak ji můžete přebrousit nebo natřít. Stačí třeba jen pár tahů bílou barvou (hodí se obyčejný balakryl) přes nádobu i plastickou ozdobu a květináč či truhlík získají starobylou patinu, která bude krásně kontrastovat se zelení a květy.

Pastelové barvy

Než se rozhodnete květináč natřít výraznou barvou a ještě vypestřit kontrastními obrázky, rozmyslete si, co v něm budete pěstovat a kam ho umístíte. Nepřehánějte to s různými barvami – na zahradě výborně vypadá, když jsou nejrůznější nádoby laděné do jedné základní barvy. Modrá dodá babičkovský nebo středomořský styl, zelená je uprostřed zeleně vždy elegantní, červená a žlutá každou zahradu proteplí a rozveselí. Natírat se dají keramické, plechové, plastové i skleněné nádoby, pokud chcete skutečně sytou a lesklou krycí barvu, poraďte se v prodejně hobby potřeb nebo modelářských potřeb, doporučí vám správné barvy na konkrétní materiály. Pokud vám stačí, je květináč bude mít barevný matový povrch, vystačíte si s balakrylem na venkovní použití – nejlépe je koupit bílý a k němu tónovací pasty. Barvy se snadno překrývají, takže plochým štětcem natřete celou nádobu, necháte zaschnou a pak můžete malým štětečkem malovat detaily. V módě jsou už několik let proužky a puntíky a zahradní nádoby s těmito motivy dozdobí právě tak okna, jako zídku u pergoly nebo schodiště k domu. Co může být půvabnější, než bílé puntíky nebo kostičky na modrém nebo červeném podkladu? A nemusí to být jen klasické květináče, takhle můžete natřít třeba plechovou konev, starý hrnek, nebo plastový kbelík – do takhle nazdobených nádob pak usadíte obyčejný květináč s kvetoucí nebo zelenou záplavou.

Mozaika, korálky, drátky a modurit

Komu malování nestačí a rád si pohraje i s jinými dekoračními materiály, může se na květináčíchtruhlících báječně vyřádit. Stačí zakoupit drobná mozaiková sklíčka nebo nejrůznější barevné korálky. Na květináč keramický i plastový se dobře přilepí tavným lepidlem, pak vše přetřete spárovací hmotou, sklíčka vyleštíte a spárovku ještě vlhkou uhladíte dřevěnou špachtličkou nebo prstem. Efektní je také zejména na keramiku použít opletení měděným dekoračním drátkem. Nebo z něj můžete jen umotat několik dekoračních prvků a ty přilepit tavným lepidlem. Různé ozdobičky, od kvítků přes motýlky, sluníčka, domečky nebo zvířátka, se dají vymodelovat z moduritu, oblíbené hmoty, která se snadno tvaruje a pevný tvar pak předmětu dodá povaření ve vodě nebo vysušení v elektrické troubě. Modurit je základně bílý, uvařený se ale dá dobře namalovat akrylátovými barvami, takže ozdůbky mohou být pestrobarevné. Na květináč je opět snadno přichytíte tavným lepidlem. Abychom nezapomněli – využít můžete i ubrouskovou techniku neboli dekupáž, i když ale povrch upravíte lakem, pro venkovní použití se moc nehodí, déšť i vlhkost zevnitř květináče ji brzy poškodí.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 28. 12. 2011, Autor: