reklama

Vypěstujte si vlastní granátová jablíčka

Ovoce opředené tajemstvím a legendami, šťáva a zrníčka lahodné chuti, ale také plná zdraví, to jsou plody granátovníku obecného neboli marhaníku granátového. Ve velikosti našich jablek vám doma nenarostou, ale drobná jablíčka mít můžete.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Vypěstujte si vlastní granátová jablíčka

Pokud se pro pěstování granátovníku rozhodnete, získáte především keř či stromek nevídané krásy, jehož květy vyzdobí v časném létě vaši zahradu nebo terasu. Pro naše klimatické podmínky musíte ovšem zvolit raději zakrslou vyšlechtěnou odrůdu Nana. Ze semínka granátového jablka dovezeného z Asie nebo Středomoří vám sice stromek také vyroste, jen těžko mu ale připravíte prostředí pro květ a plod.

Jde to i ze semínka

V každém případě jde o rostlinu teplých krajů, která nesnese naši zimu. Pokud ale máte k dispozici na zimu místnost, kde teplota nepřesahuje deset stupňů, můžete si granátovník obecný (Punica granatum) směle pořídit. Semínko stačí na den či dva namočit do vody, aby nakvasila dužina, která ho obklopuje. Pak ji sloupněte a jadérko zasaďte asi centimetr hluboko do substrátu pro subtropické rostliny. Pravidelně mírně zavlažujte, udržujte květináč v teplotě okolo dvaceti stupňů a brzy se dočkáte klíčku a mladé rostlinky. Roste poměrně rychle, po dvou až třech letech můžete začít zastřihovat a tvarovat korunku nebo keřovitý tvar. Takto pěstovaný stromek bude sice půvabnou zelenou dekorací letní terasy po mnoho desítek let, naroste do výšky až jednoho metru (v původní vlasti jsou granátovníky až čtyřmetrové stromy), nejspíše se ale květů nedočkáte.

Kvetoucí ozdoba pokoje i terasy

Mnohem snazší a také efektnější je pěstování zakrslé odrůdy Nana. Dostanete ji běžně v zahradnictvích, nejlépe je kupovat mladé keříky, které si sami budete tvarovat buď na kmínek nebo jako keřík. Od jara do podzimu se granátovníku bude líbit na terase nebo na chráněném slunném místě v zahradě, může ale také stát v pokoji na okně, kde mí dostatek světla a tepla slunečních paprsků. Na podzim, když keři opadají listy, je třeba ho přenést do chladné místnosti s maximálně 10 °C. Tam spokojeně přezimuje při minimální zálivce. Na jaře ho vyneste do teplejší místnosti a když mu začnou rašit lístky a venku je již teplo, usaďte ho zase na světlé a vyhřáté místečko. Nana vykvétá dříve než stromové odrůdy, takže se většinou i u nás dočkáte na podzim jablíček. Mají ovšem průměr jen dva až šest centimetrů. Granátovník je ovšem zdobný především květy, vyšlechtěné dekorativní odrůdy mohou být žluté, růžové a červené. Kvete velice dlouho, zpravidla dokvétá ještě v době, kdy už se tvoří první plody. Jablíčka pod tvrdou slupkou skrývají jadérka s lahodnou dužinou plnou šťávy sladké stejně jako u velkoplodých odrůd.

Jablíčka plná zdraví

Zajímavé je, že granátovník obecný původně rostl na jediném malém ostrově Sokotra u pobřeží Somálska. Že by právě zde byl pozemský ráj? Možná, protože právě granátové jablko bylo tím zakázaným ovocem, na které had zlákal Evu v ráji. Ze Sokotry se již před mnoha tisíci lety ovoce rozšířilo na území dnešního Íránu a odtud do celého Středomoří. Ve své zahradě prý pěstoval granátovníky král Šalamoun, v antickém Řecku byla jablíčka zasvěcena bohyním Héře a Afroditě, prorok Mohamed doporučoval je jíst proto, že prý zbavovala lidi závistivosti. Legend je mnoho, v každém případě je granátové jablko plné látek prospěšných zdraví. Koktejl vitaminů C, B, provitaminu A, vápníku, fosforu, železa, hořčíku, sodíku, draslíku a esenciálních i neesenciálních aminokyselin je namíchaný tak, že pomáhá jako prevence onemocnění srdce a cév, omezuje pravděpodobnost vzniku osteoporózy, snižuje krevní tlak a účinně podporuje imunitní systém. Nejnovější výzkumy mluví o významu při prevenci vzniku některých druhů rakoviny, zejména prsu, ženských orgánů a prostaty.

Nejen pánové ocení granátové jablko jako prostředek na poruchy erekce – ostatně možná právě tato vlastnost známá už dávným lékařům a léčitelům z něj udělala ono ovoce, na které Eva nalákala Adama ke hříchu. Nejlepší je popíjet granátový džus, pokud ale mlsáte semínka, chroupněte si a snězte je celá, protože právě jadérka obsahují mnoho vlákniny a stopových prvků. Z doma pěstovaného granátovníků můžete také sbírat listy a usušit na čaj, který je lahodně sladký a pomáhá při potížích s trávením.

TIP

Pravá grenadina

Limonáda s tímto názvem bývá připravována z různých sirupů. Ta skutečně pravá grenadina je ale pramenitou vodou (případně filtrovanou vodou z vodovodu) ředěný granátový džus, ve kterém plave pár čerstvě vyloupnutých jadérek. Nápoj je to osvěžující a povzbuzující, protože je v něm kromě všech výše zmíněných zdraví prospěšných látek také hodně ovocného cukru.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 23. 12. 2011, Autor: