reklama

Zimní mulčování je peřina pro kořínky

Při procházce podzimní přírodou rychle zjistíte, že nejčastějším přirozeným mulčem je spadané listí, jehličí, větvičky, plody a zbytky rostlin. Příroda to zařídila správně: co opadá, chrání před mrazem. Proto i vaší po podzimním úklidu „nahé“ zahradě bude prospívat nejvíc ekologická organická nastýlka.

i (Zdroj: Lucie Peukertová)
Zimní mulčování je peřina pro kořínky

Silné mrazy ohrožují přežití některých rostlin i dřevin. Jejich šance můžeme zvýšit dnes tolik módním mulčováním. Zatepluje jim kořeny a ochrání rostliny před nežádoucími plevely. Nejlépe uděláte, když s mulčováním počkáte až na první mrazy.

Přírodní hnojivo a izolátor

Obecně platí, že 4-8 cm vrstvy sušeného listí, jehličí nebo drcené kůry či borových větví je bezpečnou ochranou, tenčí vrstva nestačí. Půda pod mulčem tak snadno nepromrzá, a proto je mulčování významné pro dřeviny po podzimní výsadbě, kdy pozitivně působí na zakořenění sazenic. Významné je i pro stálezelené rostliny, které vyžadují přísun vody i v zimě, kdy je jinak půda promrzlá. Pokrývání půdy je důležité i pro nenápadné, ale v zahradě důležité žížaly – získají z vrstvy mulče živiny, čímž se podpoří činnost malé přírodní továrny na humus.

Mulčování dřevin

Nemají-li dřeviny před zimou v půdě zásobu vody, mohou jí během zimy odpařit tolik, že vlastně uschnou. Proto je musíme před nástupem zimních měsíců důkladně zalít; potřebují nejméně dvacet litrů vody na metr čtvereční. Pro mladé, ale i starší výsadby je mulčování velmi prospěšné, zlepšuje půdní strukturu.  Vhodným materiálem je slamnatý chlévský hnůj, máte-li možnost jej získat. Skvělý mulč vytváří například i dobře vyzrálý kompost. Hojně se využívá i drcená borová borka, která je běžně k dostání. Aby ale její použití mělo význam, musí být její vrstva silná nejméně osm centimetrů. Méně vhodné je listí, částečně i zetlelé, nejlépe bukové nebo habrové. Má ale nevýhodu v tom, že může být odváto větrem. Pro vřesovištní a jiné vápnostřezné rostliny je ideální pokrytí půdy vláknitou vrchovištní rašelinou. Jako mulče se dá použít většina organického materiálu, včetně pokosené trávy nebo drcené kukuřice.

Prospívá i bylinkám

Mulčovat můžete trvalky i bylinkovou zahrádku. Pro teplomilné bylinky jsou ideální oblázky či štěrk, tedy materiály, které akumulují teplo a pod bylinkami velmi dobře vypadají. Použít však můžete i jakýkoli organický materiál, štěpku, řezanou slámu a podobně.

Rizika kupovaného mulče

Protože mulčování se stalo hitem, koupíte hmotu na něj ve specializovaných zahradnických a hobby prodejnách. Materiál je čistý, balený a dobře se s ním zachází. Mezi nejoblíbenější patří drcená kůra a taky kokosové skořápky. Používá se kůra z pokácených stromů, štěpka z odřezaných větví a pokácených stromů při řezu, barvená štěpka, jakékoliv dřevěné piliny.  Velmi vážnou nevýhodou tohoto mulče je rozšiřování houbových chorob. Již v druhém roce je zejména na vlhčích místech zcela prorostlý myceliem dřevokazných hub, které mohou napadnout a napadají i mladé anebo nějak oslabené rostliny. Mulčováním štěpkou se mohou přenášet i velmi nebezpečné houbové choroby. Spory hub mohou být alergenní. Za větrných dnů (zejména v suchém počasí) a nebo blízko chodníků a na vyvýšených místech se kůra a štěpka roznáší do okolí. Všechny tyto mulče mohou zvyšovat prašnost v okolí. Při rozkládání mulče jsou spotřebovávány živiny, které by jinak mohla využít rostlina. Mulčovací kůra je často dodávána zaplísněná a někdy i znečištěná. Po otevření pytle byste měli jeho obsah prohlédnout, a pokud je vlhký, nechte ho před pokryvem vyschnout.

Písek, fólie i koberce

Některé rostliny potřebují víc než bohatou půdu spíš rychlé odvodňování. Na ty se jako mulč lépe hodí obyčejný hrubý písek. Písek nebo štěrk se dají pěkně ozdobit, například trsy trávničky (nejlépe přímořské nebo obyčejné). Jedním ze způsobů jak mulčovat, jsou černé plastové fólie. Výborně potlačují růst plevelů a brání vysychání půdy. Dražší fólie dokonce umožňují propouštění vody, a proto je výhodná pro lehké půdy. Fólie se jen rozprostře na plochu, kterou chcete vyčistit, a na krajích ji zatížíte kameny. Když fólii pokryjete kameny, bude vypadat mnohem lépe. K mulčování se používají i piliny, drcené noviny, staré vlněné koberce nebo papírové krabice, variací je mnoho, každá má své pro a proti a jejich použití je třeba zvážit individuálně. Většinou stylem – pokus, omyl.  Prostě vychytat, co vašim rostlinám i půdě bude nejlíp prospívat.

Odvrácená tvář mulčování

S mulčováním by se to však nemělo přehánět, mnozí zkušení zahradníci namítají, že s sebou přináší zvýšený výskyt myší a jiných hlodavců, protože mulč obsahuje živiny, které jim slouží jako potrava. Hryzci pak mohou okousat kmeny stromůkeřů. Takže mulč by se neměl dávat až těsně ke kmeni, a to taky proto, aby nedocházelo k jeho zahnívání. Kmen proto obložte kameny. Když budete zvažovat celkovou plochu, kterou chcete na zimu pokrýt mulčem, mějte na paměti, že čím větší bude, tím se zvyšuje riziko, že se hlodavcům na vaší zahradě bude v zimě dařit.

TIP

Prospívá i pokojovkám

Mulčem nic nezkazíte ani v květináči. Jako každé rostlině totiž zajišťuje mulč i hrnkovkám snazší růst bez plevelů, zadržuje vláhu a zlepšuje strukturu půdy. Pokud se pro mulč rozhodnete, obnovte jeho vrstvu vždy s každým přesazováním.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 30. 11. 2011, Autor: