reklama

Půdopokryvné růže – zahrada plná barev

Kdo by netoužil mít na zahradě alespoň kousek vyčleněný královně květin. Variant je mnoho, od solitérů na záhonech či ve velkých nádobách přes popínavé keře tvarované do oblouků nebo vyvazované ke zdem domu až po nízké keříky hustě se rozrůstající na slunném svahu.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Půdopokryvné růže – zahrada plná barev

Hustý růžový porost

Půdopokryvné růže jsou vyšlechtěné jako nízké, maximálně 80 cm velké keře. Rozrůstají se hlavně do šířky. Vyhánějí až tři metry dlouhé šlahouny, které se plazí nebo vytvářejí převisy. Vytvoří tak hustý koberec, který například na špatně přístupné stráňce dokonale poroste povrch, takže se zde nemusíte trápit s trávou. Přitom výhony těchto růží jsou jejich předností, nevyžadují tedy pravidelný přístup a stříhání. Většina odrůd je vyšlechtěna jako remontující, tedy opakovaně kvetoucí, takže od května do října bude stráň plná květů.

Porostlá zídka

Nádherný efekt vytvoří půdopokryvné růže vysazené nad zídkou předělující zahradu nebo opírající příkrou stráň. Dlouhé výhony porostou hustě místo výsadby a spustí se volně také po zdi dolů, takže zídka bude zakrytá kvetoucí záplavou. Aby se vám růže příliš nerozrůstaly nahoře nad zídkou, vytvořte jim tam jen dostatečně široký a hluboký žlab s kvalitní zeminou, kterou budete doplňovat a hnojit. O to víc budou pak keře spouštět výhony směrem dolů po zídce.

Růžový kámen

Ve skalce se půdopokryvná růže uplatní i jako solitér. Vysaďte ji u velkého plochého kamene a výhony směřujte na něj. Uprostřed skalky tak můžete mít růžovou oázu. K vysokým kamenům je lépe vysadit pnoucí růže, ty se budou lépe vyvazovat přes štíhlý menhir.

Listopadová výsadba

Růže se dnes prodávají převážně v kontejnerech, takže je můžete vysazovat prakticky po celý rok. Pozdní podzim je ale nejlepší období. Růže se do jara dobře zakoření a už v prvním roce vám pokvetou. Pamatujte, že růže potřebuje kvalitní zeminu, v písku vám neporoste. Připravte jí tedy na stanovišti jamku vyloženou drenáží, aby se nepřemokřovaly kořeny a zahrňte kořeny kvalitním substrátem pro růže. Pokud chcete vytvořit z půdopokryvných růží hustý porost, nesázejte je příliš hustě, výhony by si příliš konkurovaly, začaly by růst do výšky a efekt by byl ztracen. Po podzimní výsadbě růže dobře zalijte, pečlivě přihrňte zeminou přes krček a nové sazenice raději obalte netkanou textilií nebo přikryjte chvojím, tak je dokonale ochráníte před zmrznutím.

Z čeho vybírat

Půdopokryvné růže můžou nést nejrůznější květy, od jednoduchých, připomínajících šípkové keře (´Ckollo´, ´Iasth´, ´Pink Meidiland´, ´Juanita) přes odrůdy podobné stolístkám (sněhově bílá ´Hybe´, růžové ´Fairy´ nebo ´Knirsp´), až po keře s velkými plnými květy typickými pro moderní růže v nejrůznějších barvách (růžová ´Anna Boróka´, karmínově červená ´Beis´, žlutá ´Gelbe D. Hastrup´, fialová ´Purple Rain´). Růže si vzájemně nekonkurují, takže můžete kombinovat různé tvary i barvy květů a vytvořit tak proměnlivý porost. Dávejte ale pozor na údaj o výšce i šířce růstu dospělých keřů, aby se vzájemně nepotlačovaly. Nejlépe je poradit se v růžové školce s pěstitelem, který vám přesně spočítá, kolik keřů na jak velkou plochu máte vysadit a jak je kombinovat. S jeho pomocí si tak vytvoříte své malé půdopokryvné rozárium.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 4. 11. 2011, Autor: