reklama

Zasaďte si dospělý strom

Nemáte dost trpělivosti čekat, až na vaší nové úplně holé zahrádce za řadu let vyrostou ze štěpů ztepilé stromy poskytující stín? Odumřela vám stará dominanta zahrady a chcete ji rychle nahradit novou? Můžete si pořídit strom už dospělý.

i (Zdroj: Lucie Peukertová)
Zasaďte si dospělý strom

Vysazování i přesazování vzrostlých stromů je práce pro odborné zahradníky. Ono totiž není vůbec snadné takového několikametrového obříka vyjmout ze země a znovu ho usadit na jiném místě. Zpravidla se k tomu využívá mechanizace, kterou mají k dispozici školky, zabývající se pěstováním stromů ve velkém. Strom si u nich vyberete, oni vám ho zasadí na zahradě a pokud je to zahradnictví poskytující skutečně kvalitní služby, dokonce přebírají ještě několikaletou záruku na ujmutí stromu, to znamená, že si ho občas přijedou zkontrolovat a poradí vám, jak ho prořezat, přistřihnout, ošetřit před zimou. Zhruba po třech letech se teprve dá mluvit o tom, že strom se na zvoleném místě skutečně zabydlel, protože rozprostře kořeny do šířky i do hloubky, nalezne stabilitu a přijímá z nového místa veškerou výživu. Poté tedy může „záruční doba“ definitivně skončit.

Vybírejte pozorně

Nabídka vzrostlých stromů se v nabídce našich školek obnovila poměrně nedávno, s pěstováním pro tyto účely se začalo asi před dvaceti lety. Těžko vám tedy někdo nabídne skutečného velikána z českých výpěstků. Přesto si můžete vybírat ze stromů s kmenem asi od 15 do 35 cm, samozřejmě různé výšky, to nezáleží jen na stáří, ale také na druhu, který si vyberete. Větší stromy se k nám importují ze zemí, kde má školkařství mnohaletou tradici. Tady ale pozor, vždycky je lepší volit stromy pěstované v podobných klimatických podmínkách, import z teplých krajů je z hlediska adaptace starých dřevin velice problematický. Svůj strom si tedy raději vyberte v některé české školce. Tam uvidíte, jak je o stromy pečováno a jak jsou připravovány na přesazování. Zahradníci jim několik let obrývají kořeny v šíři koruny, takže se vytvářejí jemná kořenová rozvětvení a strom se pak na novém místě snadněji uchytí. Pokud byste chtěli přesazovat sami, musíte strom takto připravit alespoň jeden rok dopředu. Stromy se speciální mechanizací vyjímají ze země s kořenovým balem, dopředu se prořezávají a koruna se svazuje, aby se při transportu neporušila. Bal je na cestu ochráněn pevnou textilií, menší stromy se převážejí naležato, velké raději postavené, dobře upoutané na přívěsu.

Jak připravit místo v zahradě

Především vyberte stromu místo, kde bude mít prostor se rozrůstat. To, že ho kupujete v dospělém věku neznamená, že neporoste dál. Záleží samozřejmě na druhu, ale většina oblíbených dřevin přežije více než jednu lidskou generaci. Tam, kde pro rozložení větví a rozrůstání kořenů do šířky nemáte perspektivně dostatek místa, volte druhy nebo odrůdy se štíhlou korunou. Pro strom připravte jámu o něco větší, než je obvod koruny. Pokud máte kvalitní půdu, nemusí být příliš hluboká, stačí tak, aby kořeny byly překryty zeminou, dřevo kmene je choulostivé na vlhkost a nemá být zapuštěno do země. Pokud volíte štíhlý vysoký druh a odborníci vám doporučí mu poskytnout z počátku oporu, kůl zatlučte do země před výsadbou, abyste později neporušili kořeny. Kde je špatná půda, vykopejte jámu hlubší a dno upravte drenáží a vrstvou humusu, na něj teprve strom usaďte. Nejvhodnější dobou pro výsadbu jehličnanů a u nás domácích listnatých stromů je pozdní podzim. Podmínkou je bezmrazé počasí, pokud je předpověď dobrá, můžete vysazovat až do konce listopadu. Strom si do jara stihne vytvořit kořenový systém, který ho bude na jaře při rašení už vyživovat. Výjimkou jsou jen choulostivé opadavé druhy původem z teplých krajů. I ty u nás dostanete školkařsky předpěstované, vhodná doba pro jejich přesazování ale přichází až s jarním oteplením. Vysazené stromy potřebují dostatek vláhy, nezapomeňte tedy v suchém počasí na zálivku.

TIP

Jaké druhy můžete mít

Nabídka je opravdu široká. Z jehličnanů jsou to nejrůznější smrky, jedle, borovice, tisy i jalovce, z listnatých duby, buky, habry, lípy, javory, topoly, jilmy, ale také okrasné jabloně, sakury, katalpy nebo jeřáby. Většina druhů se ujímá i ve vzrostlém věku dobře, pozor jen na jedle, ořešáky, duby, břízy nebo některé druhy borovic. Choulostivé na přemísťování jsou také prakticky všechny keře. Pokud to chcete risknout, určitě nezapomeňte napřed předvést vaši zahradu zkušenému pěstiteli dřevin, ten vám nejlépe poradí, zda druh, který jste si vybrali, bude mít u vás pro svůj další život dobré podmínky. Investice do vzrostlých dřevin není malá, solitér vás může stát od asi 2000 korun až po několik desítek tisíc, takže se rozhodně vyplatí odborná konzultace.

Text: Gabriela Koulová

Publikováno: 1. 11. 2011, Autor: