reklama

Architekt radí: Závlahové systémy od A do Z

Závlaha patří mezi důležité faktory, ovlivňující kvalitu a vzhled okrasné zahrady. Zahradu můžeme zavlažovat manuálně, tedy zahradní hadící s napojením různých typů koncových postřikovačů nebo plošného zavlažovače.Tato metoda se dá použít jen při velmi malé rozloze zahrady, je časově náročná, ne příliš úsporná a v podstatě ji lze použít spíše jako doplňkovou zálivku.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Architekt radí: Závlahové systémy od A do Z

Pokud chceme plně automatizované zavlažování, které dokáže obstarat nekonečně velké plochy zahrad a bezstarostně, nezbývá nám než se poohlédnout po automatickém závlahovém systému. Mezi základní přednosti závlahového systému patří dosažení značných úspor vody díky rovnoměrné a cílené závlaze, minimalizace odparů vody při zálivce v nočních nebo ranních hodinách,  šetrnější a rovnoměrnější  způsob zálivky trávníku a rostlin a lepší využití vody. Výhodou závlahových systémů  je dále automatická závislost intenzity závlahy na srážkách, značná úspora času ve srovnání s ručním zaléváním a v neposlední řadě rychlá návratnost investičních nákladů. Při zpuštění závlahy se vytváří zajímavý vizuální efekt a příjemné mikroklima. Závlahové systémy jsou  centrálně řízeny ovládací jednotkou, jejíž obsluha je i přes vysokou sofistikovanost  systému velice snadná.

Stavební připravenost

Na závlahový systém je třeba myslet již v době hrubé stavby domu či před úpravou zahrady. Je to z důvodu potřeby určit, kudy povede závlahové potrubí a v případě že bude rozvod zasahovat do prostorů venkovních dlažeb, je nutné během přípravy podkladu dlažby připravit průchody pro potrubí, elektřinu a ostatní kabeláž pod dlažbou. Finanční náklady na takovouto přípravu jsou zanedbatelné a vyhnete se tak případným problémům během instalace, které by mohly vést k prodražení přípravných prací. Závlahový systém je možné také  instalovat do již založené zahrady se stávajícím trávníkem. Vždy je ale nutné aby pozemek před návrhem závlahového systému navštívila odborná firma, která vás seznámí s možnými způsoby provedení, doporučí vhodný typ závlahového systému, projedná s vámi umístění ovládací jednotky , posoudí kapacitu zdroje vody a možný způsob připojení.

Jaký zdroj vody je zapotřebí?

Pro účinné využití závlahového systému je potřeba dostatečné množství čisté vody. Nejčastějším zdrojem je vodovodní řad nebo studna. Další možnost je nádrž na dešťovou vodu. Objem takové nádrže musí být navržen s ohledem na velikost zavlažované plochy. Problémem je však shromažďování dešťové vody v dostatečném množství a kvalitě. Proto musí být dopouštěna ze studny nebo vodovodu.

Návrh závlahového systému
Pro zpracování návrhu systému a i následnou kalkulaci ceny je důležitá znalost celé řady údajů, jako například osazovací plán zahrady, typ půdy, svažitost terénu, tlak zdrojové vody pro závlahu, orientace pozemku ke světovým stranám atd. Nejlépe je, když jde ruku v ruce zpracování projektu zahrady se zpracováním projektu automatického závlahového systému. Ideální tedy je pokud oba projekty zaštítí a zrealizuje  jedna zahradnická firma která má také odborné znalosti a proškolení pro instalaci automatických závlah.

Jak vlastně automatický závlahový systém funguje?

Závlahový systém je řízen ovládací jednotkou, která řídí spouštění závlahy automaticky a pracuje v součinnosti s dešťovým čidlem. Pokud začne pršet dešťové čidlo dočasně zablokuje spuštění závlahy. Obvykle bývá ovládací jednotka umístěna v garáži, v zahradním domku nebo v dílně.

Pro zavlažování travnatých ploch se používají výsuvné postřikovače. Každý typ postřikovače má jinou výkonnost nebo výšku výsuvníku a poloměr dostřiku. Hlavní rozvod pro závlahu trávníku je založen zhruba 30 cm pod zemí. Nad povrch vystupují pouze zavlažovací trysky, které se při zavlažování vysunou ze svého krytu a po dokončení zalévání opět zasunou zpět a zůstávají zapuštěné v jedné úrovni s výškou trávníku. Okrasné záhonykeřové výsadby se zavlažují různými formami mikrozávlahy, zejména kapkovacím potrubím. Toto potrubí je mnohem tenčí než je potrubí hlavního rozvodu závlahy pro trávník a je natažené na povrchu záhonů a překryté vrstvou mulčovací kůry nebo kačírkem ( valounky ).Téměř žádný prvek automatické závlahy tedy není na zahradě na první pohled vidět a nenarušuje celkový dojem ze zahrady.

Údržba a servis

Životnost automatického závlahového systému závisí především na správném návrhu a instalaci, na čistotě vody a na zajištění odborné servisní údržby, která zajistí před zimou důkladné vyfouknutí zbytkové vody z trubek a zazimování závlahy a na jaře ji zase uvede do provozu .  Životnost systému se pak pohybuje v desítkách let.

Flora Bohemica s.r.o.
Autor: Ing. Barbora Nahodilová
Projektant: Ing. Kristina Kolářská (Chaloupková)
www.stylovezahrady.cz 

Publikováno: 24. 10. 2011, Autor: