Jsme sice daleko od moře, ale to nám nezabrání v tom, abychom si oblíbili některé rostliny, které mají svůj původ v oblastech okolo moře. Připadají nám atraktivní a zajímavé, často také exotické svým vzhledem. A právě k takovým patří palmy, typické rostliny či spíše stromy spojené s teplým podnebím.
Do čeledi arekovitých – Aracaceae patří mimo jiné palmy také žumara nízká a žumara zteplá. Chamaerops humilis – žumara nízká a Chamaerops fortunei – žumara ztepilá jsou okouzlující okrasné palmy ze subtropů. Oba druhy snesou krátkodobě zimní teploty až k mínus 15°C, ovšem pokud nechceme riskovat, že nám zmrznou, raději na ně myslíme včas a přemístíme je ještě před nástupem mrazů zpět do místnosti, například do zimní zahrady.
Žumara nízká
Žumara nízká (Chamaerops humilis)pochází ze Středozemí, její mladé rostliny snesou teplotu okolo 0°C, starší rostliny i více. Mladé jednotlivé rostliny nemají žádný kmen, pouze v trsech vytvářejí tenké kmínky. Prošlechtěná odrůda ‚Arborescens‘ může mít kmen vysoký až 6 m. Její listy jsou tuhé stálezelené vějířovité. Na bocích řapíků jsou trny. Délka jednotlivých listů může dosáhnout až 100 cm. Plody této palmy jsou kulovité bobule, které mají nejprve žlutou barvu a později červenohnědou. Výjimečně mají nasládlou chuť, jsou jedlé, ale celkově nepříliš chutné.
Žumara nízká patří k nejkrásnějším okrasným palmám subtropů. Její vlákna se využívají v čalounictví a rovněž k výrobě rohoží, pytloviny a košíků. Květy a vrcholový pupen jsou považovány za zeleninu. Ve střední Evropě je pěstujeme jako okrasné nádobové rostliny, které přes léto letníme venku a na zimu přemisťujeme do bezmrazých prostor. Množení je nejčastější prostřednictvím odnožů anebo semen.
Žumara ztepilá
Oblastí původu žumary ztepilé (Chamerops fortunei) je jihovýchodní Asie. Tato žumara je více přizpůsobivá nízkým teplotám než žumara nízká, snáší poměrně dobře teploty i okolo mínus 5°C. Například v teplých oblastech Anglie se vysazuje i do zahrad a parků. Strom může dosáhnout až 15 m výšky. Jeho štíhlý kmen tvoří odumřelé pochvy listů s hnědými vlákny. Listy vypadají jako nastřižené vějíře, jejichž řapíky jsou mírně ostnité. Jejich délka včetně řapíku je 160 cm. Plody této palmy jsou modročerné bobule s ledvinovitými semeny. Semena palem většiny druhů, stejně jako tohoto, klíčí velmi dlouho, klidně i několik měsíců.
Z vláken žumary ztepilé se vyrábějí matrace, nepromokavé režné plátno a také klobouky a rohože. Vrcholový pupen a poupata jsou považována za zeleninu. U nás ve střední Evropě tuto palmu pěstujeme jako přenosnou okrasnou zeleň a v zimě ji vracíme zpět do zimních zahrad. Můžeme ji množit pomocí semen, a to na podzim a na jaře.
Text: Zuzana Bohdalová
Publikováno: 6. 7. 2015, Autor: