reklama

Rychlení cibulovin pro vánoční stůl

Nejvhodnější dobou, kdy začít s rychlením cibulovin, jejichž krása má zdobit vánoční stůl, je začátek listopadu. Na vánoční stůl si díky cibulovinám můžeme připravit okouzlující dekoraci. Rychlení je poměrně často využívanou metodou u většiny cibulovin.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Rychlení cibulovin pro vánoční stůl

Pokud jsme se rozhodli narychlit si pro vánoční stůl hyacinty, zakoupíme v obchodě největší nepoškozené cibule, které jsou již připravené impregnací. Jako pěstební nádobu můžeme použít klidně kelímek od hořčice, pokud nemáme speciální sklenici určenou k rychlení hyacintů. Víčko mírně promáčkneme do středu kelímku, směrem dolů a vystřihneme uvnitř okrouhlý otvor.

Cibule nesmí propadnout na hladinu vody. Velikost otvoru musí odpovídat podpučí cibule, to je kruh, z něhož vyrůstají kořeny. V obchodech však dnes již běžně můžeme zakoupit speciální nádobky pro rychlení hyacintů ve vodě. Svrchní baňkovitá nádobka bez dna s mřížkou je určena pro cibuli, spodní nádobka je zásobárna vody. Veškeré potřebné živiny důležité pro tvorbu květu jsou již uložené v cibuli. Tu musíme před umístěním do nádobky pečlivě očistit a vložit ji na místo bez zbytků starých kořenů. Sklenici nejdříve naplníme odstátou nebo převařenou vodou, pak teprve vložíme cibuli do svrchní nádobky. Ideální je vzdálenost cibule od hladiny vody v délce půl centimetru.

Proti množení plísní či bakterií můžeme použít dřevěné uhlí, které jsme máčeli ve vodě anebo jej do vody nyní vložíme. Sklenici s cibulí přikryjeme kloboučkem z papírového kornoutku a postavíme ji na tmavé a chladné místo. Již po 2 až 3 dnech dosáhnou kořeny na hladinu vody. Tu čas od času doplníme a kontrolujeme, voda v nádobce nesmí být zakalená.

Rychlení cibulovin pro vánoční stůl
Rychlení cibulovin pro vánoční stůl (Zdroj: )
Rychlení cibulovin pro vánoční stůl
Rychlení cibulovin pro vánoční stůl (Zdroj: )
Rychlení cibulovin pro vánoční stůl
Rychlení cibulovin pro vánoční stůl (Zdroj: )

Takřka nemožné je však narazit v obchodech na rychlené konvalinky, a proto, pokud se vám podaří je vypěstovat rychlením na vaši vánoční tabuli, jistě budou všichni okouzleni. I v případě konvalinek je ideální dobou začátek listopadu. Pro výsadbu si připravíme tříleté květní puky. Květní puky jsou odlišitelné od listových svou větší tloušťkou a tupou špičkou. Potřebovat budeme širší květináč, do kterého puky narovnáme. Nejsnáze se nám to bude dělat tak, že si květináč položíme na bok, puky do něj postupně vkládáme za současného prosypávání zeminou. Příliš dlouhé kořeny můžeme i přiměřeně zkrátit.

Vysazené puky je vhodné rychlit při teplotě 30°C, což bude znamenat, že je i s květináčem postavíme k teplu nejlépe ke kamnům, přikryjeme je sklem a pravidelně je rosíme vlažnou vodou. Velmi se osvědčilo také přikrytí horní vrstvy hlíny vrstvou mechu. Květy na konvalinách se začnou vyvíjet během asi čtyř týdnů. Až poté je vhodné postavit květináč s rostlinkami na okno. Počítáme však s tím, že tyto konvalinky vykvetly poprvé a naposledy. Rychlením se rostlina zcela vysílí a nelze ji už dále použít k dalšímu pěstování na rozdíl od cibulí tulipánů, hyacintů nebo narcisů.

Trpělivost a vhodná péče o takto rychlené rostliny nám přinesou vůni jara již na naši slavnostní vánoční tabuli.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 13. 11. 2013, Autor: