reklama

Zahrada zbarvená podzimem

Ranní podzimní mlhy se rozplynou a pod jejich příkrovem začnou zahrady ukazovat své okouzlující barvy. Podzim jejich barvy odhalí v plné kráse. Jestliže se z mlhavého rána vyklube slunečný den, máme všichni jedinečnou příležitost kochat se všemi krásami podzimu, které jsou nám na zahradách, v parcích či v lesích nabízeny.

i (Zdroj: Lucie Peukertová)
Zahrada zbarvená podzimem

Okrasné trávy pohybující se v závanech větru a šustící do svého okolí dávají možnost spatřit velké množství nejrůznějších druhů jejich více či méně ochmýřených květenství. Krásně na podzim vypadají například ozdobnice čínské (Miscanthus chinensis), dochany (Pennisetum) a také bezkolenec rákosovitý (Molina arundinacea) druh Windspiel , který dosahuje výšky i přes 2 metry. Okrasné trávy dostaly do vínku nejednu skvělou vlastnost, z nichž snad nejvíce oceníte to, že se dokážou přizpůsobit takřka jakýmkoli podmínkám. Navíc dokážou vždy zcela skromně a přitom elegantně doplňovat ostatní rostliny v zahradě. V trochu posmutnělém období, kdy se zahrady začínají chystat k odpočinku, jejich vznosná květenství dodají působivost nejednomu zahradnímu zákoutí.

Neskutečnou paletu barev nabídnou japonské javory (Acer japonicum). Patří k nejoblíbenějším dřevinám vysazovaným zvláště v typech zahrad, které připomínají zahrady japonské. Zatímco čistce, zeravy a cypřišky zachovávají celoročně svou stabilní barvu, mnohé keře jako například hortenzie, či tavolníky změní barvu svých listů na žlutou a dřišťál se vybarví do nádherné červené. Zvláště tedy takové zahrady, jejichž základ tvoří listnaté stromy a keře, vám na sklonku sezóny budou schopny ukázat svou dokonalou barevnou proměnu.

Zahrada zbarvená podzimem
Zahrada zbarvená podzimem (Zdroj: )
Zahrada zbarvená podzimem
Zahrada zbarvená podzimem (Zdroj: )
Zahrada zbarvená podzimem
Zahrada zbarvená podzimem (Zdroj: )

Nejen barevné listy a rozmanitá květenství trav dokážou rozzářit barevnou paletu podzimních zahrad. Nepostradatelné jsou v podzimním období na zahradách také plody. Velmi často se na zahradách setkáte například s pámelníkem (Symphoricarpos albus), který do palety přidá své plody bílé barvy. Jeho husté keře dokážou velmi účinně poskytnout ochranu i potravu ptactvu a navíc jsou hodnotnou medonosnou rostlinou. Avšak pozor, pro člověka jsou jeho bílé bobule jedovaté!

Žlutou a oranžovou barvu kromě listopadek dodají zahradám také dýně, červenou zase plody v podobě šípků s vysokým obsahem vitamínu C, které jsou velmi chutné v syrovém stavu poté, co změknou, jakmile je zasáhly první mrazíky. Nesetkáme se s nimi příliš často ani tak v zahradách, ale spíše na okrajích polí a lesů, zkrátka spíše ve volné přírodě. Můžeme si z několika větviček vytvořit kytičku, kterou si jako milou dekoraci přineseme domů z podzimní procházky.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 4. 11. 2013, Autor: