Někdo dá přednost zahradě v moderním stylu, jiný nedá dopustit na zahradu orientální nebo duchovní, ale najdou se i milovníci volně rostoucích zahrad, připomínajících spíše přírodní úseky než jakýkoli záměrně udržovaný zahradní styl.
I v těchto typech zahrad můžeme vysledovat jistý způsob upravenosti, ale v žádném případě to není jejich rozhodující prvek. Jistý řád tu panuje, našim očím je však na první pohled skrytý.
Většina z nás si již začala uvědomovat stále výraznější poškození životního prostředí a takové divoké zahrady mohou být právě dobrým způsobem, jak alespoň na malém území pomoci obnovení rovnováhy. Pokusíme se například o vytvoření takového malého biotopu právě na své zahradě. Podpoříme planě rostoucí rostliny, jejich velkou škálu druhů, ale také volně žijící zvířata.
Již několikrát jsme se v našich článcích zmiňovali o užitečnosti výsadby na nektar bohatých rostlin, které přilákají do zahrady včely a motýly, například Komule Davidova neboli letní šeřík anebo mnohé druhy rozchodníků. Poskytli jsme vám inspiraci na to, jak na své zahradě vytvořit hmyzí hotel a pomoci tak zachování mnoha hmyzích druhů ve vašem okolí. Poradili jsme vám, jak výsadbou některých keřů přilákat na svou zahradu užitečné ptactvo anebo jak ptactvu pomoci tím, že na své zahradě umístíte hnízdní budky.
Volnou přírodu můžete u sebe na zahradě podpořit ve všech jejích formách, a to tak, že jednotlivé rostliny necháte prodělat jejich celý životní cyklus, od samotného vyklíčení semene až po zánik rostliny a její zetlení. Rozhodně při práci na zahradě nepoužívejte žádné škodlivé chemikálie, pesticidy a jiná než přírodní hnojiva. Jen tak zabráníte vyhubení mnoha druhů užitečného hmyzu, například slunéček sedmitečných, o nichž je známo, že se živí hmyzími škůdci.
Volně rostoucí vegetaci na své zahradě můžete samozřejmě i kombinovat například s formalistickým stylem anebo se pokusit o zahradu ve venkovském stylu, místo běžné zahrady vysít za domem přírodní louku a pečovat o ni tak, aby se v ní udržovaly například i vzácnější rostlinné a živočišné druhy.
Kouzelný vodní biotop na své zahradě zajistíte pro žáby a vodní živočichy vytvořením vhodné vodní plochy. I opravdu malá vodní plocha dokáže přilákat velké množství zvířat a hmyzu. Při vytváření jezírka myslete na to, že alespoň jeden jeho břeh by měl být pozvolna svažitý. Jednak to zajistí obojživelníkům a drobnějším savcům snadné vylézání z vody a zároveň to umožní ptákům koupání. Vodu okysličující rostliny zároveň poslouží i k udržení čistoty vody v jezírku.
Zahrady ve stylu volné přírody jsou ideálním místem i pro rodiny s dětmi. Je dobré již od mala v dětech pěstovat lásku k přírodě, učit je poznávat rostlinstvo, zvířenu a hlavně je naučit vnímat a respektovat přírodní zákonitosti. S ohledem na bezpečnost dětí je v tomto případě lepší vynechat na zahradě zbudování vodní plochy.
Text: Zuzana Bohdalová
Publikováno: 22. 10. 2013, Autor: