reklama

S výsevem některých rostlin můžete začít již v únoru

Dříve bývalo naprosto běžné, že se semena určená pro výsev v příští sezóně sklízela na vlastních zahradách. Avšak i dnes má stále ještě spousta zahrádkářů v oblibě sklízení semen z rostlin, která se tímto způsobem dobře množí, jako například kopr, měsíček zahradní, hvozdík bradatý či poměrně bohatá skupina rostlin určených k sušení, jako jsou například černuchy damašské nebo smilky.

i (Zdroj: shutterstock.com)
S výsevem některých rostlin můžete začít již v únoru

Při výsevu rostlin je třeba mít na paměti, že každá z rostlin má svůj určitý životní rytmus. Jako příklad můžeme uvést čínské zelí. Pokud bychom ho vyseli na jaře, půjde do květu, pokud jej však vysejeme až po slunovratu, budou rostliny tvořit pevné hlávky.

Co se květin týče, můžeme v únoru začít s výsevem pro předpěstování u takových druhů, které mají dlouhou dobu vývoje. Jedná se kupříkladu o hledíky, petúnie, dosny, lobelky a plamenek Drumondův. U lobelek je třeba zmínit to, že vzhledem k miniaturní velikosti jejich semínek se tato nezasypávají zeminou, ale nechávají se klíčit na jejím povrchu. Předpěstování sazeniček jistě budeme potřebovat i u některých typů zeleniny, jako jsou například papriky, rajčata, raný salát a lilek. Do skleníku je vhodné vyset pro předpěstování například cibuli, petržel, brokolici nebo celer.

Mnoho rostlin se dá předpěstovat nejen výsevem ve skleníku, ale stejně dobře vám k tomu poslouží i okenní parapet. Zkrátka nejen skleník, ale i zimní zahrada, veranda či okenní parapety mohou být dobrým místem pro předpěstování rostlin pro následující sezónu.

S výsevem některých rostlin můžete začít již v únoru
S výsevem některých rostlin můžete začít již v únoru (Zdroj: )
S výsevem některých rostlin můžete začít již v únoru
S výsevem některých rostlin můžete začít již v únoru (Zdroj: )
S výsevem některých rostlin můžete začít již v únoru
S výsevem některých rostlin můžete začít již v únoru (Zdroj: )

Například i předpěstování černuchy damašské, u které obvykle upřednostňujeme výsev přímo na stanoviště, je to možné, a to přímým výsevem do květináčků, které umístíme za okno, abychom docílili jejího dřívějšího kvetení. Její rostlinky jsou pro pikýrování příliš jemné, ale budeme-li je mít předpěstované v nádobách, její vysazení do volné půdy na jaře nebude žádný problém. Rostlina se ale dobře rozmnožuje i samovýsevem, takže to bude chtít jen označení místa na zahradě, kde jste ji v loňském roce pěstovali a uvidíte, že pokud rostlinky nevyryjete, jistě se jich mnoho v blízkosti tohoto záhonu objeví i narok.

Pro pěstování na okenním parapetu se skvěle hodí miniaturní plastové pokojové skleníčky. Existují v provedení, která se vejdou na úzké okenní parapety, jiné zase dokážou i po delší dobu zásobovat vodou semena, která jsou v nich podložena rounem, které v tomto případě působí jako knot. Teplo, stoupající z topných těles směrem vzhůru se dá skvěle využít při pěstování choulostivých výsevů anebo pro exotické či kbelíkové rostliny.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 14. 2. 2014, Autor: