reklama

Užitečné rady k přezimování nádobových rostlin

Blížící se zima přinese našim přenosným rostlinám opravdu nepříznivé podmínky, a tak je na nás pěstitelích, abychom se snažili tyto podmínky co nejvíce vylepšit. Rostliny, které nám dělaly radost na zahradách, balkonech a terasách po celou dobu vegetačního období si jistě za tu krásu, kterou nám poskytly, zaslouží trochu té naší podzimní a zimní péče.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Užitečné rady k přezimování nádobových rostlin

Vytvoření optimálních pěstebních podmínek pro klidové období přenosných rostlin bude jistě zárukou toho, že i v příštím roce se dočkáme bohaté násady jejich květů a krásného zdravého růstu.

Pro přenosné rostliny jsou snižující se teploty, jak ve dne, tak v noci a celkově se zkracující délka dne jasným signálem blížící se zimy. Toto období vegetačního klidu tráví většina nádobových rostlin v zimních zahradách, sklenících, chodbách, případně ve sklepích anebo přímo v našich domácnostech.

Zkracující se den a snižující se teploty jsou dva nejvýraznější faktory, které v rostlinách vyvolají sníženou potřebu živin a vody. S přihnojováním přenosných rostlin přestáváme již na přelomu léta a podzimu. Zároveň v tomto období začínáme i se snižováním přísunu vody rostlinám. Již v této přechodné době můžeme našim rostlinám výrazně pomoci, a to tak, že je umístíme na přelomu léta a podzimu do nevytápěných skleníků nebo fóliovníků, čím se jim prodlouží vegetační doba a je jim umožněno výrazně lepší vyzrání pletiv. U sukulentních přenosných rostlin v tomto období dochází navíc k zahuštění buněčných šťáva ke snížení celkového množství vody v rostlinném stonku. To vše podporuje bezproblémové přezimování i za těchto zhoršených světelných a teplotních podmínek.

Z hlediska teplotních přezimovacích nároků dělíme rostliny zhruba do dvou skupin. První skupinu tvoří přenosné rostliny pro poloteplé zimování. V této kategorii najdeme rostliny vyžadující teploty pro přezimování od 10°C do 18°C. Do této skupiny se řadí velká část běžně pěstovaných přenosných rostlin. Ze zástupců této skupiny jmenujme alespoň bouganvilleu, callistemon, caliandru a také mnohé druhy palem.

Druhou skupinu tvoří rostliny pro chladné zimování. K těm patří převážně rostliny původem ze Středozemí. Právě takové bývají u nás pěstovány nejčastěji jako přenosné rostliny. Patří k nim například myrta, oleandr, planika anebo palma Chamaerops humilis. Ty k zimování vyžadují teploty mezi 5 až 10°C. Dále do této skupiny řadíme rostliny pocházející ze subtropů jiných kontinentů, ke kterým řadíme abutilony, agapanthus, lantanu, solanum, citrusy a mnohé další. Sem spadají i běžně pěstované palmy jako kupříkladu datlovník pravý, či palma datlová nebo datlovník kanárský. Stejně tak v této skupině mají své nezastupitelné místo agáve, jako zástupci sukulentních přenosných rostlin.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 7. 10. 2013, Autor: