reklama

Říjen na zahradě – co dělat a na co se připravit

Po krásných dnech babího léta se neodvolatelně hlásí chladnější dny a v noci může přijít i mrazík. Nedá se nic dělat, zahradu je třeba uložit k zimnímu spánku. Než začne zahradník odpočívat, má tedy plné ruce práce.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Říjen na zahradě – co dělat a na co se připravit

Říjen je měsíc velkého úklidu, ale také projektování úprav zahrady a výsadby dřevin. Především se postaráme o to, aby se nám nemnožili škůdci a plísňové a houbové choroby. Nejlepší prevencí je omezit na minimum místa, kde by se zárodky mohly usazovat. Pokud trávník ještě narostl, naposledy ho posekejte, pečlivě vyhrabte a spadané listí odstraňujte z jeho povrchu raději častěji než všechno najednou. Všechny tyto rostlinné zbytky umístěte na kompost a letos naposledy ho promíchejte. Posbírejte prázdné truhlíky, květináče, vysypte z nich zeminu a dobře je vymyjte. Sekačku na trávu pečlivě očistěte, pokud je potřeba něco opravit, nabrousit či vyměnit, svěřte ji servisu již nyní, nepálí vás čas a nebudete platit za expresní termín.

Zahradu zdobí podzimní květy a plody

Nejspíše vám ještě kvetou některé begónie, ale hlavní krásou říjnové zahrady jsou listopadky – chryzantémy. Po odkvětu stonky nízko nad zemí ustřihněte, často ještě vyženou nové listopadové květy. Podzim probarvuje zahradu listím i plody, které zůstávají na jeřabinách, šípkových keřích, pámelnících, kdoulovcích a dalších keřích i stromech jako zimní ozdoba i potrava pro ptáky. Do prvních větších mrazů spadané listí vyhrabávejte, když půda promrzne, již nehrozí šíření plísní a hniloby, takže pozdě opadané listí ponechte na jarní shrabání. V  říjnu se ale ještě určitě snažte posbírat a ostřihat všechno, co by se mohlo začít kazit – polámané větvičky keřů a stromů, místa, kde se projevuje hniloba dřeva, přemokřené plesnivějící listy okrasných travin nebo některých trvalek – to všechno musí pryč. Po zahradě tedy obcházejte s nůžkami a prohlížejte, kde je potřeba zasáhnout. Růže potřebují svůj podzimní řez, na popínavých zakraťte dvouleté výhony až na dvě očka od dřeva, letošní jen  upravte – právě ty totiž příští rok pokvetou. Záhonové růže zbavte u země starého dřeva a zelené zkraťte. V choulostivých oblastech je dobré růže přikrýt chvojím nebo obalit slámou před prvními mrazy. Odkvetlé mečíky a jiřiny ostřihejte a hlízy vyryjte opatrně vidlemi. Očistěte je od zeminy a nechte na sluníčku oschnout. Jiřiny pak uložte na suché místo do sklepa, stačí je lehce překrýt hoblinami. Hlízy mečíků uložte na suchém temném místě, třeba v uzavřené krabici. Z cibulovin nyní vysazujte tulipány, hyacinty a narcisy, v podzimní čase se také sázejí nové růže. Je nejvyšší čas přenést do domu muškáty a fuchsie a samozřejmě také letněné exotky.

Čas pro novou skalku a stromy

V říjnu je nejlepší čas pro výsadbu jehličnatýchlistnatých stromů všech druhů, které nejsou zvlášť citlivé na mráz. Připravte jim jámy s kvalitní drenáží a zeminou a dopřejte jim oporu v podobě dlouhého kůlu, ke kterému je přivážete. Tak nebudou mít problém přežít větrnější počasí a stihnou do zimy zakořenit. Pokud plánujete novou skalku, je právě teď doba, kdy byste měli mít připravený návrh, písek, zeminu i kameny. Pusťte se do díla, na rovných zahradách nemusíte ani vytvářet umělé návrší, stačí jen mírně vyvýšený skalkový záhon. Nebo si můžete poskládat suchou zídku. Protože budete dělit trsy příliš rozrostlých trvalek, můžete odolné rostliny na skalku vysadit ještě nyní na podzim. Na jaře je pak doplníte novými sazenicemi.

Sklízejte ovoce a zeleninu

Zimní jablkahrušky už nutně potřebují očesat a uložit do sklepa nebo jiné chladné větrané místnosti. Jahodníky okopejte, přihrňte zeminou a před mrazem ochraňte netkanou textilií. Stejně jako ovocné stromy ale i jahodníky potřebují na podzim pravidelnou zálivku. Vysazujte nové ovocné stromky, rybízy i angrešty. Ze zeleninovém záhonku vyryjte mrkev a další kořenovou zeleninu pro zimní uskladnění. Očistěte ji od zeminy a uložte do písku v bedýnce v suchém sklepě. Pokud tuto možnost nemáte, čistou zeleninu pokrájejte a v mikrotenových sáčcích zamrazte. Šikovný způsob je i sušení, v sušičce tenké plátky kořenové zeleniny nechte dobře vyschnout, až jdou drtit, mírně prosypte solí a směs si uložte do těsně uzavřených skleniček – máte tak připravený domácí chuťový základ pro polévky a omáčky. Nasušte si také zásoby petrželové a celerové natě, libečku a aromatických bylinek. Pokud vám ještě na záhonech zbyly saláty nebo kapusta, překryjte je netkanou a textilií a postupně skliďte k přímému konzumu.

Zazimování jezírka

Příliš rozrostlé vodní i příbřežní rostliny zredukujte, odstraňte všechno, co by mohlo ve vodě zahnívat. Před mrazy je dobré ještě zvednou hladinu vody, aby zimní odpar neodkryl pobřežní rostliny a nevystavil je holému mrazu. Jezírko do poslední chvíle pravidelně čistěte od spadaného listí a jiných nečistot, aby zamrzlo čisté.

 

 

Publikováno: 4. 10. 2011, Autor: