reklama

Připravujeme zahradní rostliny na zimu

V průběhu října jsou již velmi časté mrazíky. Teploty neustále klesají. Někdy se mohou objevit již i přeháňky se sněhem. Průměrné měsíční srážky nebývají vysoké. V říjnu tedy připravujeme zahradu postupně k přezimování.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Připravujeme zahradní rostliny na zimu

A s přezimováním zahrad nejčastěji souvisí shrabávání listí a jeho následné kompostování s vápnem. Velmi důležitá je také včasná sklizeň rostlin ohrožovaných mrazem. Abychom zabránili přes zimu uhynutí některých dřevin, nebo keřů nesmíme zapomenout na důkladné prolití půdy kolem nich. Zvlášť důležité je to u jehličin. I další měsíce budou pravděpodobně s malými srážkami a vegetační období stálezelených dřevin a rostlin stále pokračuje.

Veškeré uvolněné plochy, na kterých se na podzim nebude pracovat, hluboce zryjeme a takto je ponecháme přes celou zimu. U těžších půd je důležité zvolit pro rytí správnou dobu, a to tehdy, kdy má půda přiměřenou vlhkost.

Uklidíme také ze zahrady zahradní nábytek a ve volných chvílích jej nakonzervujeme. Podle podmínek místa vypouštíme vodu z nádrží a potrubí. Vyprázdněné nádrže můžeme vyplnit listím, čímž zabráníme jejich promrzání. Podle osevního plánu zarýváme hnůj na záhony tam, kde to vyžadují v příští sezoně plánované kultury.

Kromě výjimek je říjen nejvhodnější dobou na výsadbu okrasných keřů.  Pokud jsme již některé zakoupili, je nutné je před výsadbou chránit před oschnutím kořenů. Keře vysazené před 15. říjnem mají ještě dostatek času na zakořenění před příchodem zimy. Výsadbu dobře naplánujte a dbejte na to, aby mezi jednotlivými kusy byl dostatek místa na jejich rozrůstání. Vzrůstnější keře by rozhodně neměly bránit v růstu menším. Jelikož keře budou na svých místech po dlouhou dobu, je nevyhnutelné připravit na to půdu už před výsadbou. Půdu zryjeme hluboce, na dva rýče, obohatíme ji kompostem. Pozor, nezarýváme nikdy čerstvý hnůj. Můžeme ho nejvýše použít jako pokrývku půdy po výsadbě.

Připravujeme zahradní rostliny na zimu
Připravujeme zahradní rostliny na zimu (Zdroj: )
Připravujeme zahradní rostliny na zimu
Připravujeme zahradní rostliny na zimu (Zdroj: )
Připravujeme zahradní rostliny na zimu
Připravujeme zahradní rostliny na zimu (Zdroj: )

Říjen je vhodným obdobím na výsadbu opadavých keřů do živých plotů. Sazenice by měly být nejlépe dvouleté nebo tříleté. Měly by mít dostatečně vyvinutý kořenový systém a důležité je, aby byly růstově vyrovnané, aby budoucí živý plot rostl rovnoměrně. Po výsadbě do plotu rostliny seřízneme, čímž jim zajistíme hustý růst již odspodu. Povrch půdy po výsadbě chráníme vrstvou kompostu. Stálezelené živé ploty a ploty z jehličiny vysazujeme raději koncem dubna nebo v srpnu.

Stromkové růže ohneme a korunku koncem měsíce října připevníme šikmými větvičkami nebo dřevěnou rozsochou k zemi a přihrneme vrstvou okolní půdy. Můžeme také korunku nejprve svázat a poté ji chránit obalením textilem nebo papírem. Do poloviny října můžeme ještě vysazovat nové stromky a keře růží. U keřovitých růží postačí vzdálenost 50 cm a u stromkových 75 cm.

V polovině října naposledy posekáme a důkladně vyhrabeme trávník. Jiřinky dobýváme ze země, jakmile je mrazíkem poškozena nadzemní část rostliny. Dosnu dobýváme po větším nočním mrazu a nadzemní část zakrátíme na 10 cm, avšak na rozdíl od ostatních trvalek z ní neodstraňujeme zeminu, nesušíme a celý bal ukládáme do teploty  10°C až 12°C.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 2. 10. 2013, Autor: