Vavříny jsou známé již od dob starého Říma. Tehdy se věřilo, že přinášejí bohatství a štěstí. Císařové a vítězové olympijského klání byli korunováni věnci z vavřínových listů.
Seznámení s vavřínem
Vavřín ušlechtilý neboli Laurus nobilis je stálezelený stromek dosahující výšky okolo 1,8 metru a rozrůstající se do šíře až 90 cm. Pochází ze Středomoří, kde z něj může vyrůst statný až několikametrový strom. Květy tohoto keře či stromku jsou spíše nenápadné. Rozkvétají žlutavou barvou v úžlabních vrcholících. Plodem jsou černomodré bobule.
Kde se vavřínu nejlépe daří
Vavříny milují dobře prohnojenou zahradní půdu a chráněná slunná stanoviště. Snesou i částečný stín. V našich podmínkách v zimě vavřín vymrzá, a proto jej pěstujeme v přenosných nádobách a pouze na léto jej přenášíme ven z uzavřených místností. U vavřínů je dobré mít se na pozoru se zálivkou, neboť její nedostatečné množství, nebo naopak přelití, může mít za následek poruchy růstu této rostliny.
Vavříny pěstované v nádobách potřebují kromě pravidelné zálivky také pravidelné přihnojování. Je nutné je každoročně přesazovat, a to vždy do o něco málo větších květináčů, neboť poměrně rychle rostou. Při přesazování nesmí být jakkoli porušeny jejich kořeny. Na zimu vavřín s nádobou přestěhujeme na světlé místo, kde jej pěstujeme při pokojové teplotě. Pokud jsme pro něj vyhradili chladnější prostory, nezapomeneme výrazně přes zimu omezit zálivku.
Uplatnění vavřínů
Kromě známých bobkových listů používaných do omáček, polévek a dalších pokrmů jsou celé stromky pěstovány buďto jako solitéry v nádobách, ty lze různě tvarovat a zastřihávat, anebo při hustší výsadbě v oblasti Středomoří také jako velmi atraktivní stálezelené živé ploty. Nádherně vypadají pravidelně sestřihávané stromky vavřínu vysazené do zajímavých nádob a umístěné před vchodovými dveřmi do domu. Jsou ještě mnohem zajímavější, mají-li tvarovaný kmínek a kulatou korunu.
Vavřín má velmi silné analgetické účinky
Vavřín, jinak také zvaný bobkový list, je skvělý pro léčbu mnoha nejrůznějších onemocnění, jakými je například migréna. Z jeho listů lze také vyrobit spolehlivý přírodní přípravek k léčbě hot spotů, mokvavých zánětů kůže. Vavřín navíc podporuje trávení a koupel připravená z jeho listů ulevuje od bolesti ztuhlých svalů. Používán ve větších dávkách působí až narkoticky.
Peprná vůně bobkových listů
Pro účely využití v kuchyni lze bobkové listy používat buďto sušené anebo čerstvé. Co se chuti týče, je ideální kombinace bobkového listu a kari koření. Listy vavřínu lze také nakládat do vinného octa. I to je způsob vhodný pro dlouhodobé uskladnění.
Zdroj: Zuzana Bohdalová, www.zahradnictvi-spomysl.cz, www.palmycycasy.cz
Publikováno: 11. 6. 2015, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce