reklama

Botanická zahrada v Barceloně – cortenová zahrada

Botanické zahrady jsou sami o sobě perlami velkých měst a nejinak je tomu také v Barceloně. Zahrada je zajímavá i mimo jiné tím, že cestičky v ní tvoří úžasné mozaiky. Vydejte se s námi na její prohlídku.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Botanická zahrada v Barceloně

Architekt: C. Ferrater, J.L.Canosa, B.Figueras
Botanický koncept: J. Montserrat, J. Pedrola
Lokalizace: Carrer Dr. Font i Quer 2, Parc Montjuïc, Barcelona, Španělsko
Realizace: 1995 – 1999

Představení

Botanická zahrada se rozkládá na úbočí hory Montjuïc ve východní části Barcelony na celkové ploše přes 15 hektarů. Zahrada se svou lokalizací a uspořádáním stává nejen přehlídkou rostlin z nejrůznějších koutů světa, ale i vyhledávaným místem s výjimečnou vyhlídkou na město.

Současná botanická zahrada prošla komplexní rekonstrukcí a nahrazuje původní zahradu Jardín Botánico Histórico z roku 1930, která byla více zaměřena na sortiment léčivých rostlin a zeleniny. Již při založení původní zahrady zde však byly vysazeny stromy, které nyní patří k největším v Barceloně. Zahrada je tak díky vertikálním dominantám již z dálky dobře rozpoznatelná v organismu města.

Botanická zahrada je vyhledávaným místem s výjimečnými vyhlídkami
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Botanická zahrada je vyhledávaným místem s výjimečnými vyhlídkami

Tvrdé vs. měkké modelace

Vlastní zahrada je tvořena velkým terasovitým amfiteátrem ve svahu otevřeným k jihovýchodu. Terénní modelace přilehlých svahů pracují se stávající topografií a geometrickým dělením prostoru, díky němuž vzniká soustava ostře sesekaných, různě velkých trojúhelníkových ploch. Jednotlivé plochy jsou od sebe odděleny pěšinami a při pohledu z dálky tak lze vidět skutečnou mozaiku tvořenou betonovými cestami, plechovými cortenovými pláty a rozmanitými plochami vegetace mezi nimi. Tvarosloví svahu je pak opticky i pocitově změkčeno samotnými výsadbami rostlin, které ostře sekané tvarování ploch opticky rozmělňují.

Hlavní použité materiály, cortenový plech a beton, jsou zde záměrně použity v přímém kontrastu. Světlý beton září do dáli na pozadí rezavého cortenu a oranžovohnědé španělské půdy, která sama o sobě ještě podtrhuje výsadby rostlin v záhonech.

Středomořská flóra

Rostliny jsou na jednotlivých terasách rozmístěny podle svého geografického původu a ekologické příbuznosti, tzn. tak, jak se volné přírodě přirozeně vyskytují. Náročnější rostliny jsou pak umístěny ve sklenících.

Rostliny jsou na jednotlivých terasách rozmístěny podle svého geografického původu a ekologické příbuznosti
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Rostliny jsou na jednotlivých terasách rozmístěny podle svého geografického původu a ekologické příbuznosti

Vzniká tak ucelená naučná sbírka, která se specializuje především na středomořskou flóru. Rostliny zde představené jsou vázány na oblasti charakteristické dlouhým suchým létem, mírnými zimami a jarními a podzimními dešti. Španělské klima tak pro prezentaci těchto typů vegetace nabízí naprosto ideální podmínky.

ING. KLÁRA STACHOVÁ (1987)
Zahradní a krajinářská architektka. Během studia krajinářské architektury v Lednici spoluzaložila ateliér 4DIM ARCHITECTS, ještě předtím prošla praxí v architektonických ateliérech v Praze a Brně. Kromě vlastního navrhování se dlouhodobě věnuje publikační činnosti s důrazem na přibližování současné české i světové krajinářské architektury českému publiku. Psaní a uvažování nad architekturou považuje za způsob vzdělávání sebe sama, který vnáší do její práce pohled na věc z více stran.

Zdroj: Klára Stachová, Parc Montjuïc, Barcelona

Publikováno: 21. 5. 2015, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce