reklama

Jmelí bílé – odežene zlé duchy a přivolá lásku

Říká se o něm, že přináší štěstí a chrání před nebezpečím. Proto jej dodnes zavěšujeme o Vánocích ve svých příbytcích. Ve starověku bylo jmelí zasvěceno bohyni lásky. Kdo nosil větvičku na krku, byl ochráněn před zlými duchy a strašidly. Nápoj ze jmelí zase chránil před jedy a všelijakými kouzly.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Jmelí bílé – odežene zlé duchy a přivolá lásku

Pod jmelím se od Vánoc do Nového roku mohl políbit muž se ženou v přítomnosti kohokoliv jiného. Zamilovaným párům má přinést štěstí a zajistit vzájemné okouzlení nejméně do příštích Vánoc.
Je to poloparazitická rostlina tvořící kulovitý keřík obrůstající větve listnatých stromů v jejich korunách. Rozmnožení jmelí zajišťují ptáci, kteří lepkavá semena odkládají spolu s trusem na větvičky dalších stromů.
Jmelí převážně parazituje na lípě, jeřábu, topolu, javoru, hlohu, smrku, borovici a na jedli. Ale můžete ho zahlédnout třeba i v koruně jabloní. Jmelí z jehličnanů je trochu jiné. To, které vyrostlo na borovici, vyklíčí lépe na borovici, jmelí z jedle bude zase klíčit lépe na jedli. Hostitelským rostlinám nepůsobí jmelí žádné škody.

Jednotlivé trsy jmelí sou zakořeněny v kůře větví, zčásti se však vyživují vlastními zelenými listy. Drobounké jednopohlavní květy vyrůstají v úžlabí větviček. Bílé bobule se podobají perlám a dozrávají právě v prosinci. Sběr jmelí není snadný a vyžaduje mimořádnou fyzickou zdatnost a obratnost, protože keříky rostou vysoko v korunách stromů.
Pokud zatoužíte mít na své zahradě také jmelí, stačí, když rozmáčknete jednu bílou bobuli jmelí na některém z listnatých stromů. Lepkavé semeno se na kůře samo udrží a při troše štěstí vyklíčí. Plod napodobuje zelenou a později bílou bobuli se semeny o velikosti hrachu.
Keltové považovali jmelí bílé za magickou rostlinu, věřili, že vyžene démony.
Staří Římané dávali svým mrtvým větvičku jmelí, doufali, že jim zajistí vlídné přijetí v podsvětí.

Jmelí má léčivé kouzlo, obsahuje totiž mnoho důležitých látek. Byl prokázán výrazný vliv na krevní tlak, na vylučování moči a žluči a další řada léčivých účinků. Dokonce se z něj vyrábějí i léky na boj s rakovinou, používá se i v kosmetice a v lidovém léčitelství. Droga je však velmi účinná, a proto se její užívání nedoporučuje bez předchozí konzultace s lékařem nebo lékárníkem.

Jmelí se v poslední době se stalo velmi obvyklým, dekorativním prvkem ve vánočních aranžmá. Skvěle bude vypadat, když si připravíte rychlou vypichovanou dekoraci ze jmelí ve tvaru koule zavěšenou na stuze pod stropem. Budete potřebovat: kouli ze zeleného florexu, tu navlhčíte. Poté ji obalíte drátěnou mřížkou. Spotřebujete větší množství jmelí, to pak doplníte větvičkami břečťanu. Několik mandarinek upevněte na aranžovací dráty a vpíchněte blíže do středu koule. Doplňte místa, která působí prázdně tak, abyste dodrželi tvar koule. Jmelí vpichujte co nejpravidelněji. Nakonec zespodu koule zapíchněte mašli s vánočním motivem a její delší konce spusťte dolů. Nakonec stuhou oviňte drát, na který kouli ke stropu zavěsíte. Uvidíte, že vás vlastnoruční vánoční dekorace potěší a zpříjemní vám sváteční chvíle.

Zuzana Bohdalová

Publikováno: 16. 12. 2011, Autor: