reklama

Lufa- zdravý pokrm nebo masážní žínka

Většina z  žen si jistě při vyslovení názvu lufa vybaví trošku tuhou, ale proti pomerančové kůži velmi dobře působící žínku. Možná vás ale překvapí, že se jedná o poměrně lahodný plod vhodný ke konzumaci, který si sami můžete vypěstovat.

i (Zdroj: shutterstock.com)
Lufa- zdravý pokrm nebo masážní žínka

Ne, nepleťte si ji s okurkou. Je sice velmi podobná tvarem i barvou, ale jedná se o bujně rostoucí jednoletku pocházející z jihovýchodní Asie.  Potřebuje pevnou oporu, jelikož má velmi bujný růst. Vytváří až 2 metry vysokou zelenou listovou stěnu. Bez opory však zůstat nemůže, nepnula by se. Na jejích stoncích se vytvářejí nejprve velké samčí květy a posléze světle žluté květy samičí.

Světle zelené plody, které zpočátku připomínají salátové okurky, později získávají mírně cylindrický tvar. Plody jsou třípouzdré a obsahují opravdu velké množství semen.  Na jídlo se hodí pouze mladé, příjemně aromatické šťavnaté nízkokalorické plody. Sklízejí se za 10dnů po opylení. Použít se dají do salátů, na vaření, dušení, s masem nebo na nakládání do nálevů, podobně jako okurky.  Při dozrávání v těchto plodech vzniká celulóza, ta tělu prospívá tím, že napomáhá lepšímu trávení. Mimo to obsahují i vitamíny a minerální látky.

Semena lufy vyséváme do konce června, nejprve do truhlíků. Od konce května je však můžeme vysít přímo do volné půdy.  Do jamky vložíme vždy 2 semena.  Pokud budou mít ke klíčení vhodné podmínky, tj. vlhkou půdu a teplotu nad 20°C, vyklíčí asi za měsíc. Urychlit můžeme klíčivost semen tím, že je na 2 dny namočíme do odstáté vlažné vody a vodu několikrát posléze vyměníme. Jakmile semen nabobtnají, rozložte je na povrch stále vlhké vaty. Nádobu s vatou, vodou a semeny přikryjte  průsvitnou fólií, aby v ní vody nevysychala. Jakmile se vytvoří na semenech zelené klíčky, přepikýrujte semena do vlhké půdy. Avšak ani malé sazeničky neporostou nikterak závratně rychle, je třeba s tím počítat.

Pokud nestihnete zkonzumovat čerstvé mladé plody, nechejte je vyzrát a pak si z nich můžete vyrobit masážní žínku. Zralý plod se na špičce samovolně otevře. Zralosti plody dosahují až tak v říjnu či listopadu. Vy pak už jen vysypete všechna plochá semena. Očištěné plody vložte na několik dnů do nádoby s vodou a nechejte kvasit. Poté je potřeba je vyndat, propláchnout – důkladně –  jemně promnout a znovu propláchnout. Poté je vložíme opět do nádoby s vodou, ale do takové, kam jsme předtím přidali bělící přípravek, například Savo nebo Domestos. Tuto fázi však neprodlužujte, aby bělením nedošlo k poškození vláken lufy. Další den vodu slijte, lufy dočistěte a opět vydatně propláchněte pod tekoucí vodou. Následně lufy necháme na slunci dosušit a vybělit.  Pak už nastává pouze ta fáze, že žínku pravidelně využíváme při masáži během koupele nebo při sprchování.  Jemnou masáží lufou tak ze svého těla odstraníte odumřelé buňky a vyhladíte pokožku a prokrvíte tkáně.  Drcená vlákna některých druhů lufy se používají i do peelingů.

Ne každá rostlina nám může poskytnout hned dvojí užitek, a proto neváhejte a zkuste si tuto užitečnou rostlinu také vypěstovat.

Text: Zuzana Bohdalová

Publikováno: 7. 12. 2011, Autor: